Japonia goditet nga tajfuni shkatërrues “Hagibis”, 19 të vdekur dhe 140 të plagosur

13/10/2019 - 14:13

Tajfuni shkatërrues “Hagibis”, një nga më të fuqishmit e regjistruar ndonjëherë në Japoni, ka lënë gjurmët e tij vrastare. Dje në mëngjes tajfuni i fuqishëm erdhi nga perëndimi i Tokios me një fuqi të barabartë me një stuhi të kategorisë 3 me erëra të dendura pranë 180-200 km /orë , shira të rrëmbyeshëm dhe stuhi ekstreme.

Tajfun shkaktoi vdekjen e 19 personave, por bilanci mund të rritet duke marrë parasysh që 12 persona janë të zhdukur, ndërsa 140 të plagosur. Situatat më kritike janë shkaktuar nga shirat e rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjet e dheut. Rreth 376,000 familje janë pa energji dhe 14,000 pa furnizim me ujë.

Prefektura e Ibaibës preket gjithashtu nga një tornado shkatërruese, e formuar në spiralen lëkundëse të tajfunit. Gjithashtu zona e Izu u godit rëndë nga tajfuni dhe në veçanti nga erërat e stuhishme që shkatërruan lagje të tëra.

Tashmë “Hagibis” po shkon drejt Japonisë veriore dhe Hokkaido, por shpejt do të humbasë forcën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 10 muajt e parë të vitit 2019 pati më pak azilkërkues në Gjermani, sesa në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, sipas shifrave të publi

Shirat intensiv që kanë përfshirë pothuajse të gjithë Italinë kanë sjellë probleme të mëdha në qarkullimin e mjeteve duke paralizuar shum

Bora, akulli dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike për dhjetëra e mijëra shtëpi në Francën juglindore

Miliona amerikanë po ndjekin seancat dëgjimore në Kongresin amerikan lidhur me procesin për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Turqia ka dëbuar mbi 50.000 emigrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit

Kupola e një xhamie është shembur gjatë ndërtimit në Turqi, duke bllokuar një inxhinier nën rrënoja për plot 24 orë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë Londrën në fillim të dhjetorit për të marrë pjesë në një samit të NATO-s.

Një bazë e përdorur gjatë Luftës së Ftohtë për predha bërthamore ka dalë në shitje për 400 mijë dollarë.

Koreja e Veriut përdori fjalorin më të ashpër deri tani kundër ish-zëvendëspresidentin amerikan, Joe Biden, të cilin e quajti “një qen të

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm p