Jashtë kontrollit edhe Spanja, spitalet në kaos nga koronavirusi

26/03/2020 - 16:01

Edhe në Spanjë situata po del jashtë kontollit njësoj si në Itali. Spitalet nuk kanë me kapacitete në terapitë intensive. Në total kanë humbur jetën 4,089 persona, ndërsa në 24 orët e fundit vdiqën 655 persona, më pak se një ditë më parë, ku numri kaloi mbi 700.

Por ndërkohë numri i të prekurve është rritur sipas Ministrisë së Shëndetësisë, duke arritur në 56,188, shifër kjo e dhjetëfishuar, që prej vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme më 14 mars.

Madridi është rajoni më i prekur. Ndërtesa ku zhvillohet sporti i patinazhit me madhësi olimpike është kthyer në morg të improvizuar, si pasojë e numrit të lartë të viktimave. Pamjet e makinave funerale që sillnin trupat e pajetë tregojnë qartë situatën tragjike në Spanjë.

Qeveria vendosi të zgjasë deri më 12 prill emergjencën, në një seancë të dominuar nga debatet dhe polemikat. Kryeministri Pedro Sanchez tha në parlament se vendimi i zgjatjes të emergjencës nuk është i lehtë, por e vetmja alternativë efikase kundër virusit është izolimi social. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

OBSH u ka bërë thirrje qeverive të zgjohen dhe të impenjohen në luftën kundër koronavirusit.

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e ilaçit Remdesivir, për trajtimin e COVID-19.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 223 raste të reja me koronavirus, duke shën

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka përshëndetur suksesin e shndritshëm të vendit, sipas tij, në përballjen me Covid-19.

Presidenti francez, Emmanuel Macron emëroi të premten shërbyesin civil francez, Jean Catex, që ka hartoi politikat e zbutjes së masave ku

Guvernatori i Teksasit në SHBA, Greg Abbott ka urdhëruar qytetarët të mbajnë maskat mbrojtëse në publik, pasi rritjes së numrit të rastev

Në varrezat masive në qytetin perëndimor të Libisë, Tarhuna, janë zbuluar edhe gjashtë kufoma të tjera.

Jep dorëheqjen nga detyra kryeministri francez, Edouard Philippe, pak përpara se të zhvillohej një riorganizim i qeverisë nga presidenti

Të premten një gjykatë turke hapi gjyqin ndaj 20 zyrtarëve sauditë, të akuzuar për vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, një kritik i shq

Gjetja e vaksinës kundër Covid-19 mund të zgjasë për disa vite, ka thënë një shkencëtare britanike, projekti i së cilës është i pari në b