Johnson: Varianti i ri i COVID-19 është më vdekjeprurës

22/01/2021 - 18:50

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me të cilin po përballet bota aktualisht.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri i Britanisë Boris Johnson, transmeton BBC.

Të dhënat bëhet me dije se janë vlerësuar nga një grup shkencëtarësh, i cili ka informuar qeverinë, megjithatë të gjitha provat mbeten në një fazë paraprake.

Studimet kanë se varianti i ri i COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa versioni tjetër i virusit. Ky lloj mutacioni i virusit është zbuluar për herë të parë në Kent në muajin shtator dhe që atëherë është përhapur në mënyrë masive në Angli dhe Irlandën e Veriut dhe në më shumë se 50 vende të tjera.

“Përveç përhapjes më të shpejt, tani duket se ka disa prova që varianti i ri – varianti që u identifikua për herë të parë në Londër dhe në jug-lindje, mund të shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.”- tha kryeministri Johnson.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.

Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19.

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Itali.

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somali

Moska tha se e ka dëgjuar mesazhin e Uashingtonit, që vendosi sanksione të reja ndaj disa zyrtarëve rusë lidhur me helmimin e politikanit

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufinjtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrolluesh

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.