Kalimtarët bllokojnë me mjete rrethanore të armatosurin me thikë

13/08/2019 - 20:43

Kalimtarë të rastit kanë arritur të ndërhyjnë e të ndalojnë një person tepër të rrezikshëm me mjete rrethanore.

I dyshuari doli nëpër rrugët e Sidnejt dhe goditi një grua me thikë duke bërtitur “Allahu Akbar”.

Kalimtarë të rastit u panë t’i afrohen duke u mbrojtur me karrige. Personi vazhdonte të bërtiste “Allahu Akbar” e të kërkonte ta qëllonin e ta vrisnin aty.

I dyshuari u arrestua nga policia, ndërkohë që një tjetër grua u gjet e vrarë në një apartament aty pranë.

Policia tha se i dyshuari njihej për problemet mendore, si dhe kishte ideologji të lidhura me sulmet terroriste, por nuk kishte lidhje me ndonjë organizatë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tensionet me Turqisë dhe Greqisë mbi kufijtë detarë në Mesdheun Lindor duket se janë shuar.

Italia shënon një tjetër rritje të rasteve ditore me COVID-19.

Këtë vit trafiku i drogërave të forta ka pësuar rritje. Kjo ishtje gjetja e raportit të Bashkimit Europian për vitin 2020.

Avioni i zëvendëspresidentit të SHBA-ve, Mike Pence, u detyrua të kthehej dje në një aeroport në Manchester, pasi gjatë ngritjes avioni u

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodh në Paris dhe pse Policia ka ngritur alarmin për bombë dhe ka evak

Një alarm për bombë ka ngritur Parisin në këmbë. Një person bërtiti “Allahu Akbar” dhe kërcënoi se do të hidhte në erë veten.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, është treguar shumë i ashpër me homologun e tij francez, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonik

Astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar kanë kryer manovra për të siguruar që stacioni të mos goditej nga disa mbetje.

Volkan Bozkir është i pari turk në Postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.