Kamikazi shkakton masakër në kryeqytetin afgan, të paktën 43 të vdekur

21/11/2018 - 08:50

Një sulm kamikaz në kryeqytetin afgan ka lënë të vdekur të paktën 43 persona, dhe mbi 83 persona janë raportuar të plagosur në sulmin vetëvrasës që ndodhi në një mbledhje të klerikëve në Kabul. 

Autori hyri brenda sallës ku ndodheshin klerikët dhe shpërtheu eksplozivin që kishte në trup. Ministria afgane e Shëndetësisë deklaroi se 23 nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.

Ditën e mërkurë, Presidenti i Afganistanit Ashraf Ghaniai, e shpalli zi kombëtare.

Ky është një nga sulmet më vdekjeprurës në kryeqytetin e Afganistanit gjatë muajve të fundit. Askush nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit vdekjeprurës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një pallat 4-katësh në afërsi të stacionit hekurudhor në qytetin e Reggio Emilia në Itali. 

Kryeministrja britanike Theresa May paralajmëroi “paqartësi” për vendin nëse parlamenti nuk mbështetet marrëveshjen e Brexit-it.

Protestat e "jelekëve të verdhë" në Francë kanë qenë një katastrofë ekonomike për vendin.

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson e konsideron Presidentin Donald Trump si një njeri të “padisiplinuar, që nuk i pëlqen të

Kryeministri i Francës Edouard Philippe ka bërë thirrje për unitet kombëtar dhe është zotuar për ta rivendosur atë, pas trazirave të dhun

Protestat e mëdha në Francë kanë marrë një rrugë pa krye.

Parisi dhe qytete të tjera janë përfshirë nga përleshje të mëdha.

Policia është përleshur me grupin e protestuesve të njohur si “xhaketat e verdha”, në Paris të Francës, në protestën e re anti-qeveritare

Franca sërish po përballet me protesta të reja gjatë ditës së sotme.

Autoritetet amerikane po kërkojnë ekstradimin e shefes financiare të kompanisë kineze të teknologjisë Huawei Technologies, e cila akuzohe

Pesë minorenë dhe një nënë që shoqëronte vajzën kanë vdekur pasi janë marrë para nga turma, gjatë një arratisje në panik në një lokal në