Kanadaja kërkon 1 milion emigrantë në 3 vitet e ardhshme

11/01/2019 - 19:15

“CNN” thotë se kjo është koha e duhur për të bërë gati valixhet për në Kanada.

Parlamenti kanadez ka bërë të ditura planet për të shtuar më shumë se një milionë rezidentë permanentë në 3 vitet e ardhshme. Kjo përafërsisht përbën 1 për qind të popullsisë së vendit për secilin vit.

Kanadaja ka mirëpritur më shumë se 286 000 rezidentë të përhershëm në vitin 2017 dhe projekton të mirëpresë rreth 350 000 këtë vit.  360 000 të tjerë në vitin 2020 dhe 370 000 në vitin 2021.

Emigrantët e rinj pritet të ndihmojnë në përballimin e shifrave të popullsisë në plakje të Kanadasë dhe rënien e lindshmërisë teksa në krahun tjetër rrit forcën punëtore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre veta u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën nga të shtënat në një tramvaj në qytetin Utrecht të Holandës, tha prefekti i këtij qyteti

Kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të Britanisë, John Bercow ka përjashtuar një tjetër votim mbi marrëveshjen e mëparshme të Brexit, u refuzu

Mëngjesin e sotëm është raportuar për një sulm me armë në qytetin hollandez të Utrecht.

Pa kaluar shumë kohë nga mbyllja e një shtegu të parave të pista hapet një tjetër në horizont, i cili përdoret nga kriminelë e trafikantë

Rritet numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve të furishme që kanë goditur provincën indoneziane të Papua, duke shkaktuar edhe rrëshqit

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern njoftoi sot se qeveria e saj binte dakord në parim për ashpërsimin e legjislacionit për ar

Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pa

Qeveria franceze ka marrë që nga nëntori masa të forta kundër prishësve të rendit e qetësisë.

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesëvjetorit të aneksimit të Gadishullit u

Këtë të diel është përfshirë nga flakët kisha historike e Saint-Sulpice e Parisit, e cila u përdor në filmimin e autorit amerikan Dan Bro