Kapen 16 ton kokainë

19/06/2019 - 19:26

Më shumë se 16 ton kokainë u sekuestruan nga agjentët e antidrogës në shtetin federal amerikan të Filadelfias. Sasia gjigante e drogës ishte nisur nga porti i Buenaventurës në Kolumbi, kishte bërë disa ndalesa, për të mbërritur në destinacionin përfundimtar në Filadelfia.

Autoritetet amerikane njoftuan se droga e sekuestruar ishte shpërndarë në 7 kontenierë. Bëhet fjalë për një nga sasitë më të mëdha të kapjes së kokainës në historinë e SHBA, sipas mediave lokale.

Nëse do të përfundonte në tregun vendas, droga do të arrinte vlerën rreth 1 miliardë dollarëve. Në prangat e policisë ranë 3 anëtarë të ekuipazhit, ndërsa prokurorët federalë nisën menjëherë hetimet për të zbuluar se cilit kartel i drogës kishte porositur 16 ton kokainë.

Kolumbia konfirmohet edhe një herë si vatra e shpërndarjes së kokainës në botë. Destinacionet më të shpeshta janë Europa dhe pikërisht Shtetet e Bashkuara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 21-vjeçarja Evelyn Hernández, foshnja e të cilës është gjetur e vdekur në banjon ku ajo ka lindur, është liruar nga akuzat për vrasje gj

Stuhi të herëpashershme, përmbytje dhe rrëshqitje dheu, kjo pritet të jetë situata gjatë vjeshtës.

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksidenti tragjik që ndodhi pasditen e sotme në

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se rregullat aktuale për shtetasit e vendeve të Bashkimit Evropian që duan të jetojnë dhe punojn

Të hënën udhëtarët vuajtën pasojat e stuhive në Gjermaninë qëndrore dhe jugore që shkaktuan pezullime të fluturimeve dhe vonesa të trenav

Policia e Sllovakisë ka arrestuar një grup prej 30 personash , të cilët ishin fshehur nën vagonët e një treni, në përpjekje për të hyrë n

Në Hong Kong dhjetëra mijëra protestues përfunduan javën e 11-të radhazi të demonstratave pro-demokracisë, përkundër paralajmërimeve të P

Njoftimet se organizata terroriste “Shteti Islamik” është në ditët e saj të fundit, nuk do të thotë fund i ideologjisë që ata përhapën pë

Princi Andrew, ish-duka i Yorkut rikthehet edhe njëherë në vëmendjen e publikut lidhur me akuzat se ka kryer marrëdhënie intime me një 15