Kapet kokainë me vlerë 500 milionë dollarë

21/10/2020 - 20:06

Policia në Paraguai ka kapur një sasi të madhe droge, duke shënuar një rekord prej 2.3 tonë kokainë të fshehur mes një ngarkese me qymyr të destinuar për në Izrael.

Autoritetet thanë se droga vlerësohej në 500 milion $ (383 milion £). Kjo ishte sasia më e madhe e drogës e kapur në vendin e Amerikës së Jugut. Kokaina u gjet në një kontejner në Terport, një port privat në qytetin e Villeta, pranë kryeqytetit, Asunción, shkruajnë mediat e huaja.

Dy persona janë ndaluar, njëri prej tyre ish-drejtor i një kanali televiziv shtetëror. Policia tha se kokaina, e paketuar mjeshtërisht në pako, u gjet në një nga gjashtë kontejnerët. Pesë kontejnerët e mbetur janë ende për t’u kontrolluar dhe policia nuk përjashtoi që ato gjithashtu mund të përmbajnë drogë.

Ministri i Brendshëm Euklides Acevedo tha se ngarkesa përfundimtare mund të arrijë në më shumë se tre tonë. Qymyri i drurit, një produkt që është eksport kryesor i Amerikës Latine, është bërë një mbulesë popullore për trafikimin e kokainës përtej kufijve ndërkombëtarë.

Ndërsa destinacioni përfundimtar i kontejnerëve ishte shënuar si Izrael, dërgesa pritej të ndalej në kryeqytetin argjentinas, Buenos Aires dhe në qytetin belg të Antuerpen, tha Acevedo. Një informacion nga Belgjika thuhet se ka alarmuar policinë paraguaiane për dërgesën e drogës në radhë të parë.

Zyrtarët paraguaianë të narkotikëve mendojnë se kokaina u soll në Paraguai nga ajri nga Bolivia, prodhuesi i tretë më i madh në botë i drogës. Paraguai ka qenë një vend kryesor tranzit për drogën për vite me rradhë. Disa nga bandat më famëkeqe kriminale të Brazilit, të tilla si Komanda e Parë e Kapitalit (PCC), janë zgjeruar përtej kufirit në Paraguai.

Transporti i mëparshëm më i madh i kokainës në Paraguai u kap në shkurt 2019 dhe peshonte 2.2 tonë. Në atë kohë, droga ishte fshehur në një automjet në rajonin verior të Concepción.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëroi sot banorët e Anglisë kundër thyerjes së kufizimeve të fundit antiCOVID-19, përndryshe r

Kompania AstraZeneka mund të zhvillojë një provë tjetër në shkallë botërore për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës së saj për koronavir

Një tjetër ditë e keqe në Itali, përsa i përket bilancit nga pandemia e koronavirusit.

Një gjykatë në Turqi ka dhënë dënime të përjetshme për dhjetëra të pandehur në një nga gjykimet më të mëdha të lidhura me përpjekjen e gr

Një gjykatë në Turqi u ka shqiptuar dënime të përjetshme dhjetëra të pandehurve në një nga gjykimet më të mëdha, që lidhet me përpjekjen

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e BE për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të Janarit të vitit 202

Turqia regjistroi 6.814 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të fundit të Ministrisë

Administrata e Donald Trump po konsideron heqjen e kufizimeve të udhëtimit të vendosura për udhëtarët europianë marsin e kaluar, për fren

Gratë në të gjithë botën shënuan të mërkurën Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, duke theksuar se bllokimet për shkak

Italia ka regjistruar një tjetër ditë të zezë, ku raportohet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 722 persona të infektuar me CO