Katër fëmijë në Itali infektohen me koronavirusin

26/02/2020 - 11:59

11 është numri zyrtar i viktimave të shënuara në Itali nga koronavirus, ndërsa 352 janë të infektuar, mes tyre edhe 4 fëmijë.

Personat që kanë humbur jetën deri më tani nga virusi që ka goditur Italinë prej disa ditësh, kanë qenë të moshës 76-91 vjeçare.

Burime zyrtare nga autoritetet italiane bëjnë me dije se janë infektuar 4 të mitur, një vajzë 4-vjeçare, dy fëmijë 10-vjeçar dhe një 15-vjeçar, të cilët po mbahen nën survejimin e mjekëve.

Sot raportohet se është shënuar viktima e dytë në Francë, mes 17 të infektuarve. Sipas mediave franceze, viktima është një 60-vjeçar i cili ndodhej i shtruar në një spital në Paris. Ndërkaq, janë identifikuar edhe dy raste  të reja të infektuara, një grua në Spanjë e cila kishte udhëtuar në Itali, si dhe një burrë në Brazil i cili po ashtu kishte qenë në shtetin fqinj.

Në Kinë janë shënuar 52 raste të reja vdekjesh, duke shënuar numrin më të ulët në tre javë dhe duke e çuar në 2.715 numrin total të viktimave nga koronavirusi.

Ekspertët kanë theksuar se vdekshmëria më e lartë prej këtij virusi është në moshat e vjetra dhe në personat që vuajnë nga sëmundje kronike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur rekord sa i përket numrit të viktimave brenda 24 orëve nga koronavirusi.

Janë shtuar akoma më tej personat e infektuar me koronavirus në mbarë botën. Në të gjithë globin, deri tani numërohen afërsisht 1 milionë

569 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjev

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

British Airways njofton se do të pezullojë nga puna 36 mijë punëtorë duke filluar nga pilotët deri te personeli ndihmës. Sipas kompanisë,

Spanja ka shënuar një tjetër rekord negativ përsa i përket numrit të viktimave që kanë humbur jetën brenda një dite.

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka urdhëruar policinë dhe ushtrinë që të vrasë të gjithë personat që krijojnë shqetësime dhe thye

47,290 viktima dhe 938,452 të prekur me koronavirusin e ri; ky është bilanci aktual në mbarë globin.

Në konferencën e përditshme për shtyp lidhur me koronavirusin, Presidenti Donald Trump e pranoi se rezervat kombëtare të paisjeve mbrojtë

Një shpërthim bëri që dy ndërtesa të shembeshin në qendrën historike të Alberona, në zonën Foggiano në Itali.