Këto janë simptomat e zbuluara pas shërimit nga COVID-19

05/08/2020 - 18:29

Më shumë se gjysma e pacientëve nga Italia që ishin shtruar në spital për shkak të COVID-19 më vonë pësuan çrregullime mendore, sipas rezultateve të një studimi të kryer në Itali.

Studimi përfshiu 402 pacientë nga Spitali ‘San Raffaele’ në Milano, të gjithë për të hetuar efektet afatgjata të sëmundjes në tru. Siç doli, një muaj pas daljes nga spitali, shumica e këtyre pacientëve zhvilluan ose sindromën e stresit post-traumatik, ankthin, pagjumësinë ose depresionin.

Studimi u krye në 265 burra dhe 137 gra dhe më shumë se gjysma e pacientëve përjetuan të paktën një nga problemet në fjalë.

“Ishte menjëherë e qartë se proceset inflamatore të shkaktuara nga COVID kanë pasoja edhe në një nivel psikologjik,” tha profesori Francesco Benedetti, i cili gjithashtu drejtoi këtë studim të botuar në revistën ‘Brain, Behavior and Immunity’.

Në 28 për qind të rasteve pacientët zhvilluan sindromën post-traumatike, në 31 për qind të rasteve kishin depresion, 40 për qind e tyre zhvilluan pagjumësi, dhe çrregullim obsesiv-kompulsiv u zhvillua në 20 për qind të pacientëve.

Gjithashtu, hulumtimi ka treguar që, megjithëse ata kanë më pak të ngjarë të rrezikojnë jetën për shkak të COVID-19, gratë kanë më shumë rrezik për të zhvilluar probleme psikologjike pas saj. Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të ndryshimeve në sistemin imunitar midis burrave dhe grave.

Përndryshe, një nga rreziqet më të mëdha është inflamacioni i madh, kur sistemi imunitar i hutuar reagon shumë dhunshëm dhe ndodh një stuhi e citokinës, dhe pezmatimi pasues mund të jetë i rëndë për trurin. Kur shtohet stresi për shkak të frikës, izolimit, kujdesit për të tjerët, është e qartë, thonë shkencëtarët, se duhet të ketë disa pasoja për psikikën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pesë mijë klube, përfshirë restorante, piceri dhe bare në kryeqytet, të menaxhuara nga Camorra. Kjo është ajo që del nga një hetim i kara

Është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Britaninë e Madhe.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, një agjenci e pavarur që operon pranë BE ka përditësuar listën e kuqe të s

Vijon të shënojë rritje numri i personave të infektuar me koronavirus në Itali.

Kryeministri i Kebekut njoftoi sot kufizime të reja për rajonet e Montrealit dhe Kebekut që kalojnë në nivelin më të lartë të alarmit për

Situata po eskalon në kufirin Armeni- Azerbajxhan teksa pala e parë tashmë akuzon zyrtarisht Turqinë se ka ndërhyrë në luftë dhe ka sulmu

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të martën se një milion vdekje nga COVID-19 ishte “një moment shumë i trishtuar”,

Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor.

Organizata botërore Amnesty International ka tërhequr operacionin e saj nga India. Organizata në një njoftim bën me dije se qeveria e Ind

Një gjykatë kineze ka dënuar me vdekje një mësuese në Kinë, me akuzat për helmimin e 25 fëmijëve, njëri prej të cilëve vdiq.