“Kina është vërtet e sëmura e Azisë”/ Pekini zyrtar dëbon tre gazetarë, SHBA dënon vendimin

20/02/2020 - 10:51

Kina ka dëbuar tre gazetarë të Wall Street Journal të cilët kishin shkruar për efektet ekonomike dhe politike që do të ketë në vendin më të populluar të botës.

“Kina është vërtet e sëmura e Azisë” ishte titulli që u bë shkak që Pekini zyrtar të marrë këtë vendim drastik. Sipas zëdhënësit të ministrisë së jashtëm, Geng Shuang ka thënë se Wall Street Journal refuzoi që të kërkojë falje mbi artikullin. 

"Ato media që fyejnë me ashpërsi Kinën, shtrojnë diskriminimin racor dhe me keqdashje e shkatërrojnë Kinën, duhet të paguajnë çmimin e tyre."

Por Wall Street Journal dhe Klubi i korrespondentëve të huaj në Kinë e kanë cilësuar si një formë e paprecedentë hakmarrjeje. Edhe SHBA e dënoi këtë vendim të Kinës me anë të një reagimi diplomatik dhe të përmbajtur të Sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo.

"Vendet e maturuara, përgjegjëse e kuptojnë që një shtyp i lirë raporton fakte dhe shpreh mendime. Përgjigjia e saktë është të paraqisni kundër argumente dhe të mos kufizoni fjalimin,"- shkruan Pompeo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.