Kina i shpëton koronavirusit brenda vendit, por u frikësohet atyre që vijnë nga jashtë

21/03/2020 - 15:34

Disa ditë më parë u dha lajmi i mirë se Kina nuk kishte shënuar asnjë rast të vetëm të virusit për 24 orë brenda vendit. Ky trend ka vijuar për të tretën ditë rresht.

Por ka një shqetësim shumë të madh. Kësaj here autoritetet kineze frikësohen se infeksionet mund të vijnë nga jashtë vendit.

Kjo pasi 41 raste të reja të me koronavirus u shënuan të premten. Kjo e çon numrin total të personave që kanë ardhur nga jashtë shtetit e që janë të infektuar në 269.

Deri më tani nuk është raportuar infektimi i banorëve lokalë nga këto raste të importuara, por autoritetet po imponojnë masa të forta për të ndaluar një valë të dytë infeksionesh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjermania do të hyjë në borxhe të reja në vitin 2021. Parashikimet flasin për 96,2 miliardë euro.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, duket që i ka ulur tonet e larta dhe ka ndryshuar strategji përsa i takon mosmarrëveshjeve me

Çfarë mendon një nga ekspertët më të njohur gjermanë për Coronën, për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirat

Një tërmet 5.1 i shkallës Rihter goditi provincën qendrore të Turqisë, Nigde, njoftoi të dielën agjencia e katastrofave të vendit.

Të varrosur 2.500 vite më parë dhe që nga ajo nuk qenë hapur kurrë.

Presidenti i SHBA, Donald Trump gjatë një tubimi në Karolinën Veriore ka cekur mes arritjeve të tij, dhe marrëveshjen Kosovë- Serbi.

Pamje plot gjallëri vijnë së fundmi nga klubet e natës së qytetit kinez Vuhan, i cili si ish-epiqendër e pandemisë raporton zero raste të

John Turner, ish-kryeministër, ish-ministër i Drejtësisë dhe ish-ministër i Financave në Kanada ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare.

Tetë futbollistë të rinj ganezë kanë humbur jetën pas një aksidenti të ndodhur të shtunën.

Një zarf që i ishte drejtuar Shtëpisë së Bardhë, përmbante një substancë të identifikuar si ricinë, një lëndë helmuese vdekjeprurëse, njo