Kina i shpëton koronavirusit brenda vendit, por u frikësohet atyre që vijnë nga jashtë

21/03/2020 - 15:34

Disa ditë më parë u dha lajmi i mirë se Kina nuk kishte shënuar asnjë rast të vetëm të virusit për 24 orë brenda vendit. Ky trend ka vijuar për të tretën ditë rresht.

Por ka një shqetësim shumë të madh. Kësaj here autoritetet kineze frikësohen se infeksionet mund të vijnë nga jashtë vendit.

Kjo pasi 41 raste të reja të me koronavirus u shënuan të premten. Kjo e çon numrin total të personave që kanë ardhur nga jashtë shtetit e që janë të infektuar në 269.

Deri më tani nuk është raportuar infektimi i banorëve lokalë nga këto raste të importuara, por autoritetet po imponojnë masa të forta për të ndaluar një valë të dytë infeksionesh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri francez, Edouard Philippe paralajmëroi sot se 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira se 15 ditët e fundit

Princesha spanjolle Maria Teresa, anëtare e familjes mbretërore Bourbon- Parma ka ndërruar jetë sot nga koronavirusi në moshën 86- vjeçar

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë sot vendi me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi.