Kina në alarm, virusi rikthehet më i fuqishëm. Tashmë karantinë 28-ditore

04/07/2020 - 14:40

Pekini futet në karantinë. Pas një periudhe gati dy mujore me një numër minimal të infektuarish, Kina, atje ku edhe nisi përhapja koronavirusit, është sërish në alarm.

Gentian Qejvanaj prej 8 vitesh jeton në Kinë, dhe është mësues i gjuhës angleze, tregon se ushtria ka zbarkuar në Pekin për të kontrolluar situatën. Ai shprehet se të infektuarit janë rritur edhe jashtë Pekinit, ndërkohë që shifrat e sakta nuk dihen.

Qytetarët mund të dalin nga kryeqyteti kinez vetëm nëse nuk janë të infektuar me Covid-19. Ndërkohë që në një intervistë për Klan Plus, Gentian Qejvanaj shprehet se nga raportimet e autoriteteve kineze, rezulton se virusi është bërë më i fuqishëm.

“Ka pësuar mutacion. Tani më nuk bëhet karantinë 14-ditore, por 28-ditore”.

Në Pekin të gjitha shkollat dhe universitet janë të mbyllura. Maska është detyrim në çdo ambient. Ndërkohë që aktualisht asnjë i huaj nuk lejohet të hyjë. Pritet hapja e kufijve në mesin e këtij muaji vetëm për vendet e Bashkimit Europian dhe anasjelltas, shtetasit kinez do lejohen të hyjnë në këto vende.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria japoneze ka bërë të ditur se vetëvrasjet në vend gjatë tetorit të vitit 2020 morën më shumë jetë njerëzish se sa mori koronavirus

Italia regjistroi sot 541 vdekje 20 mijë e 648 pacientë të prekur me Covid-19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Policia franceze arrestoi 81 persona në të gjithë Francën, teksa protesta të shumta janë shkaktuar si pasojë e brutalitetit të policisë d

Qeveria çeke njoftoi sot rihapjen e tregjeve, restoranteve dhe muzeve më 3 dhjetor në të gjithë vendin, ku epidemia e koronavirusit të ri

Sidnei ka regjistruar natën më të nxehtë të nëntorit në histori me temperaturën gjatë ditës prej 40 gradësh celcius, të dielën.

Në orët e para të mëngjesit, mbi një mijë oficerë policie me mbështetjen e Europol kryen një bastisje të koordinuar kundër anëtarëve të n

Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima të koronavirusit që prej fillimit të pandemisë, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisu

Të paktën 150 persona u arrestuan gjatë demonstratave të mbajtura dje në Londër kundër masave të marra për frenimin e pandemisë së korona

Një studim doli në përfundimin se Covid-19 dhe sëmundjet e lidhura me të mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Mbi 70% e pacientëve t

Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën