Kina njofton rënie të rasteve të reja me koronavirus për të tretën ditë radhazi

16/02/2020 - 16:25

Kina ka njoftuar rënie të rasteve të reja të personave të diagnostikuar me koronavirus për të tretën ditë radhazi. Të dielën, autoritetet raportuan 2.009 raste të reja dhe 142 viktima në të gjithë vendin.

Sipas BBC, rastet e reja arritën kulmin më herët këtë javë, pas një ndryshimi në mënyrën se si ato numëroheshin, por që atëherë nisi rënia. Në total, më shumë se 68 mijë persona janë infektuar në Kinë, ndërsa numri i viktimave në vend është 1665.

Jashtë Kinës ka pasur më shumë se 500 raste në gati 30 vende, ndërsa sot u konfirmua edhe viktima e parë në Europë. Bëhet fjalë për një shtetase kineze, 80-vjeçe që humbi jetën në një spital në Paris të Francës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Të gjithë austriakët do të duhet të përdorin maska për fytyrën gjatë blerjeve të ushqimeve, njoftoi sot qeveria, duke prezantuar një tjet

Një infermiere 30-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën për shkak të koronavirusit, duke u bërë viktima më e re në këtë shtet.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu do të hyjë në karantinë.

Gjatë konferencës ditore për shtyp paraditen e sotme, ekspertë të Shëndetësisë FPS dhe Komiteti Kombëtar i Krizave zbuluan zhvillimet më

Agjencia publike e shëndetit në Gjermani ka raportuar se deri më tani janë infektuar 57.298 persona në të gjithë vendin nga koronavirusi.

Koronavirusi vazhdon që të vrasë njerëz në mbarë globin, duke shtuar numrin e viktimave.

Numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 23 në Turqi në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 131.

Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk kan