Kina paralajmëron: SHBA-ja nuk duhet të ndërhyjë në çështjen e Hong Kong-ut

15/06/2019 - 18:53

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth selisë qendrore të qeverisë në Hong Kongun qendror.

Ministria e jashtme e Kinës tha më 14 qershor se thirri një zyrtar të lartë të ambasadës amerikane për të paraqitur përfaqësime të ashpra mbi veprimet e fundit të SHBA lidhur me Hong Kongun dhe i kërkoi Uashingtonit të ndalonte menjëherë ndërhyrjen në punët e qytetit.

 

Zëvendës ministri i Jashtëm, Le Yucheng thirri Robert Forden, zëvendësshefin e misionit të SHBA në Pekin dhe i kërkoi Uashingtonit të mos ndërmarrë asnjë veprim që dëmton prosperitetin dhe stabilitetin e Hong Kong-ut.

Rreth 1 milionë njerëz kanë dalë në rrugët e Hong Kongut për të protestuar kundër ndërhyrjes në rritje të Pekinit tek autonomia dhe shteti ligjor i Hong Kongut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre diplomatë turq janë vrarë këtë të mërkurë, nga të shtënat me armë zjarri në kryeqytetin kurd të Irakut Erbil.

Shtetet e Bashkuara bllokojnë shitjen e avionëve luftarakë F-35 drejt Turqisë.

Ursula Von der Leyen është konfirmuar nga Parlamenti Europian në postin e Presidentes së Komisionit Europian për pesë vitet e ardhshme.

Një 82-vjeçare në Rimini të Italisë ka kërcënuar mbesën dhe të dashurin e saj, se do të paguajë 2 shqiptarë e do i vrasë, pasi i

Politikania kristiandemokrate e publikoi nё twitter vendimin e saj: “Unё dua tё fitoj nesёr besimin e Parlamentit Europian”, shkruan Ursu

Administrata e Presidentit Trump po përpiqet t’i japë fund mbrojtjes përmes azilit për shumicën e emigrantëve të Amerikës Qendrore që hyj

Egjipti ka hapur për publikun dy nga piramidat e tij më antike, të vendosura rreth 40 km nga Kajro, për herë të parë pas 1965.

Të burgosurit me sjellje të mirë do të kenë mundësi të mbajnë vetë çelësin e qelisë, është kjo një skemë e re që do të aplikohet në Brita

Në një numër twittesh, të cilat u cilësuan menjëherë nga kritikët si komente raciste dhe ksenofobike, Presidenti Donald Trump ka provokua