Kina shpik dronin e parë amfib për të pushtuar ishuj

22/04/2019 - 21:18

Një kompani shtetërore kineze duket se ka shpikur dronin e parë amfib, të përshtatshëm për të kryer sulme në ishuj.

Mjeti amfib që mund të komandohet nga larg përmban dy lloje armatimesh, mund të transportojë trupa ose të angazhohet në luftime në mënyrë të pavarur.

Shkencëtarët kinezë thanë se këta dronë mund të dërgohen në një shkëmb ujor ose në një ishull, të ngjiten vetë dhe ta mbrojnë me armatimet që kanë në mënyrë të pavarur, ose edhe të sulmojnë armikun që mund të jetë aty.

Droni amfib quhet “Marine Lizard” dhe është 13 metra i gjatë, shtyhet me motor “hidroxhet” në ujë dhe ecën me zinxhirë në tokë.

Mjeti mund të lundrojë me 50 nyja në ujë, por në tokë duket i ngadaltë, me rreth 20 km në orë.

Droni ka një radar në bord, dy mitralozë dhe predha me hedhje vertikale të afta për sulm kundër anijeve apo kundër mjeteve ajrore.

Sipas ekspertëve kinezë, droni ka një aftësi të veçantë që mund të qëndrojë pa lëvizur për deri në tetë muaj, dhe të futet menjëherë në veprim pasi të komandohet nga larg.

Këto zhvillime vazhdojnë teksa Kina dhe SHBA kanë krijuar përplasje të shumta në lidhje me disa ishuj në Detin e Kinës Jugore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. 

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një v

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë

Të mërkurën në mbrëmje pranë kufirit të Hungarisë me Serbinë, policia hungareze gjeti një grup prej 52 migrantësh.

Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe.

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksion