Klani mafioz kontrollonte 5 mijë klube e restorante, 13 të arrestuar

29/09/2020 - 21:12

Pesë mijë klube, përfshirë restorante, piceri dhe bare në kryeqytet, të menaxhuara nga Camorra. Kjo është ajo që del nga një hetim i karabinierëve, të cilët ndërmjet provincave të Romës dhe Napolit, arrestuan 13 persona nën hetim, për zhvatje, regjistrim fiktiv të pasurive me metoda mafioze dhe abuzime me kredi. Midis të arrestuarve janë Angelo dhe Luigi Moccia, të konsideruar si udhëheqës të klanit Camorra.

Hetimi zbuloi interesa të ndryshme ekonomikë të klanit në kryeqytet dhe në veçanti në restorantet në qendër. Karabinierët kanë konfiskuar pasuri në vlerën 4 milion euro.

Hetimet mësohet se kishin nisur në 2017, pas lirimit të Angelo Moccia, ku identifikuan pastrimin e kapitalit të paligjshëm në pasuri të patundshme dhe makina luksoze.

 “Sektori agro-ushqimor është bërë një nga fushat prioritare të investimeve për krimin”, komenton Coldiretti, “i cili nënvizon rëndësinë e tij strategjike në kohë krizash sepse lejon të infiltrohet në shoqërinë civile. Infiltrimet e Camorra janë veçanërisht të rrezikshme në një periudhë si kjo, ku për shkak të emergjencës me koronavirusin, sektori i hotelierisë rrezikon një humbje me vlerë 34 miliardë euro". 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Testi për Covid-19 që do të mund të japë rezultat në 12 minuta do të jetë në dispozicion për qytetarët në Angli.

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve.

Thomas Opperman, nënkryetari i parlamentit gjerman, vdiq papritur në moshën 66-vjeçare.

Kina po vijon me politikën e saj të testimit në masë, për të arritur që të zbulojë sa më shumë raste me COVID-19. Sipas raportimeve nga m

Tingëllon si premtim i shumëpritur në kohët e rritjes së vazhdueshme të infektimeve: Një vaksinë kundër virusit Corona që këtë vit!

Një ndihmësi i ngushtë i Zv/Presidentit amerikane Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës.

Vala e dytë e përhapjes së koronavirusit vijon të regjistrojë shifra rekord në vendet evropiane.

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bas

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur orët policore në mbrëmje në përpjekje për të kontrolluar rritjen e r