Kompania e parë me vlerë 2 trilionë dollarë, s’ka asnjë lidhje me teknologjinë

13/12/2019 - 07:36

Aksionet e “Saudi Aramco” janë rritur më së larti të enjten, duke e kthyer prodhuesin shtetëror masiv të naftës në kompaninë e parë në botë në vlerë prej 2 trilionë dollarë (2,000,000,000,000 dollarë), që është një arritje e kërkuar prej kohësh nga Princi i Kurorës, Mohammed bin Salman. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aksionet u rritën 10% për një ditë të dytë radhazi, duke arritur në 38,70 rialë (10.32 dollarë) për aksion përpara se të hiqte dorë nga disa nga fitimet e saj.

Kështu, kjo kompani është deri tani kompania më e vlefshme në botë, e ndjekur nga Apple, që thuhet se vlen rreth 1.2 trilion dollarë. Siç bëhet e ditur tutje, shumica e blerësve për aksione janë në Arabinë Saudite. Samba Capital, e cila administroi IPO, tha të martën se 97% e investitorëve me pakicë që morën aksione ishin nga vendi.

IPO – oferta fillestare publike ose fillimi i tregut të aksioneve është një lloj oferte publike, në të cilën aksionet e një kompanie u shiten investitorëve institucionalë dhe zakonisht gjithashtu investitorëve me pakicë. Dhe siç thuhet më tej, më shumë se 75% të aksioneve të shitura për investitorët institucional u shkuan kompanive, fondeve dhe institucioneve qeveritare saudite.

Vlerësimi prej 2 trilionë dollarëve ishte një prioritet për Princin e Kurorës që kur ai fillimisht kërkoi privatizimin e pjesshëm në vitin 2016, por shumë analistë e konsideruan shifrën një shtrirje përkundër monopolit të Aramco për prodhimin e naftës në Arabinë Saudite, eksportuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar.

Megjithatë, sipas një shkrimi të CNN, analistët në Bernstein Research thanë të enjten se vlerësimi i 2 trilionë dollarëve ishte “shumë i madh, shumë i shpejtë” duke pasur parasysh rritjen e pritshme të dobët të fitimeve dhe pak përparim për çmimet globale të. Kompania duket “e shtrenjtë”, thanë ata, në krahasim me simotra si Exxon (XOM) dhe Royal Dutch Shell (RDSA).

Më shumë se 98% e kompanisë është ende në pronësi të mbretërisë, kanë vënë në dukje ata, duke sugjeruar që investitorët duhet të shqetësohen për qeverisjen e korporatave.

Rruga e gjatë për në IPO

Skepticizmi ndërkombëtar për vlerësimin, i kombinuar me çmimet e ulëta të naftës, krizën klimatike dhe rrezikun gjeopolitik, detyroi Arabinë Saudite të “ndalojë” ambiciet e saj fillestare për vlerësim.

IPO ishte dashur të krijonte në një epokë të re të liberalizimit ekonomik dhe investimeve të huaja në Arabinë Saudite.

Qeveria Saudite negocioi për një shitje prej 5% të aksioneve në vitin 2018 në një marrëveshje që do të mblidhte deri në 100 miliardë dollarë – duke kërkuar tregje ndërkombëtare si Nju Jorku ose Londra, si dhe Riadi.

Por marrëveshja u pengua nga shqetësimet për vlerësimin dhe komplikimet e mundshme ligjore në Shtetet e Bashkuara. Ajo u braktis pasi vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në një konsullatë Saudite në Turqi solli një “ftohje” përmes lidhjeve të biznesit me mbretërinë. Megjithatë vlerësimi u ringjall në fillim të këtij viti, dhe Aramco shkoi përpara pavarësisht se mori interes të heshtur nga investitorët ndërkombëtarë.

Në fund të fundit Aramco mblodhi 25.6 miliardë dollarë duke shitur 1.5% të kompanisë – në një vlerësim prej 1.7 trilion dollarë. Kolegjin e Biznesit Mendoza të Universitetit të Notre Dame, tha se oferta lokale ishte në gjendje të tërhiqte një “audiencë miqësore” të shtetasve sauditë. Investitorët ndërkombëtarë do të shikojnë sesi kompania do të sillet, para se të shqyrtojnë nëse do të blejnë “një listë të mundshme” në të ardhmen.

“Testi i vërtetë do të jetë një ofertë globale, në një juridiksion tjetër, siç është Londra ose Azia me kërkesa rregullatore më të rrepta”, tha Bern, që është gjithashtu themeluese kryesore e konsulencës energjetike Brookshire Advisory and Research. /Telegrafi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njerëzit në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara po lëvizin më shumë tani sesa në fillim të pandemisë.

“Kanë mbërritur në Institutin Spallanzani dozat e para të vaksinës të bëra në Itali dhe nga 24 gusht ne jemi gati për eksperimentimin

Infeksionet nga koronavirusi në Itali vazhdojnë të rriten. Në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e djesh

Shkencëtarët në Londër që kanë prodhuar një vaksinë sintetike me dozë të ulët për COVID-19, po e zgjerojnë testimin e saj tek më shumë vu

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indi ku një avion me 191 pasagjerë në bord që fluturonte nga Dubai drejt Kozhikode në Indi është përpla

Presidenti i Libanit, Michel Aoun tha se hetimet rreth shpërthimit të depove në Bejrut nuk kanë arritur të përcaktojnë nëse është shkaktu

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.