Konflikti Azerbajxhan-Armeni/ Macron akuzon Turqinë për inkurajim lufte

30/09/2020 - 13:24

Pas luftimeve të ashpra që shpërthyen të dielën midis forcave armene dhe azeriane, presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë shtypi në Letoni, tha se është i papranueshëm inkurajimi që po i bëhet Azerbajxhanit nga ana e Turqisë për të ripushtuar Nago-Karabakun.

Megjithëse ai deklaroi që në këtë fazë nuk kishte asnjë provë që tregon përfshirjen e drejtpërdrejtë të Turqisë në këtë çështje, u shpreh se dihet që Turqia është një aleat i Azerbajxhanit dhe të dyja vendet ndajnë lidhje të ngushta etnike dhe kulturore.

“Unë kam ndjekur deklaratat politike të Turqisë (në favor të Azerbajxhanit), të cilat mendoj se janë të pakonsiderueshme dhe të rrezikshme”, deklaroi Macron duke shtuar se këtë çështje do ta diskutojë sot në mbrëmje me Presidentin rus Vladimir Putin dhe nesër me Presidentin e SHBA Donald Trump.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot