Kongresi amerikan miraton thellimin e borxhit

09/02/2018 - 19:10

   Puna e një pjese të administratës amerikane u bllokua për të dytën herë, brenda një muaji. Por këtë herë vetëm për pak orë, teksa në kongres zhvilloheshin debate të ashpra dhe të zgjatura për rritjen e kufirit të borxhit.

Mesnata mes të enjtes dhe të premtes kur skadoi afati i miratimit të një pr/ligjit të ri çoi në aktivizimin e masave që reduktojnë automatikisht shpenzimet buxhetore. Pavarësisht se plani prej 600 faqesh, që shton nivelin e borxhit amerikan me 300 miliardë dollarë për një periudhë dy-vjeçare u hartua nga një komision i përbashkët mes republikanëve dhe demokratëve, nuk qenë të pakët kongresistët e të dyja palëve si në senat ashtu edhe në dhomën e ulët që shprehën kundërshtimet e tyre.

Ndër opozitarët e fortë të këtij plani ishte senatori republikan Rand Paul. Ai i akuzoi për hipokrizi kolegët e partisë së tij, që kishin pranuar rritjen e borxhit në këto nivele të larta. Paul u shpreh se kur republikanët ishin në opozitë kritikonin demokratët për rritje të shpenzimeve, ndërsa tani që janë në pushtet bashkojnë votat me ta.

Plani që parashikon 165 miliardë dollarë shpenzime shtesë për ushtrinë, kaloi në të dyja dhomat e kongresit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referu

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën, pasi janë përplasur nga një tren teksa me qindra ishin mbledhur mbi shina për të ndjekur një fest

Banorët në Skoci janë paralajmëruar nga autoritetet që të qëndrojnë vigjilentë dhe të bëjnë kujdes nga pantera e zeza.

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse Britania e Madhe e do këtë.

Një çift në Brazil është arrestuar, pasi i kanë hequr fëmijën një gruaje shtatzënë.