Koronavirus/ Dy ditë për të ndërtuar spitalin me 1000 shtretër

29/01/2020 - 10:41

Hapet spitali për virusin vdekjeprurës, Koronavirus në një qytet afër Wuhan në Kinë.

Spitali i cili u ndërtua nga punëtorë dhe vullnetarë për vetëm dy ditë, duke shndërruar një ndërtesë boshe në një institucion urgjence me 1000 shtretër.

Grupi i parë i pacientëve me koronavirus u transferua në Qendrën Mjekësore Rajonale Mountain Dabie në Huanggang rreth orës 10:30 të mëngjesit me orën lokale të Martën.

Kapaciteti shtesë do të mirëpritet nga stafi mjekësor i mbingarkuar në Hubei, provinca e mbyllur në qendër të krizës.

Një spital tjetër po ndërtohet nga e para në Wuhan 46 milje (75 km) larg dhe pritet të përfundojë më vonë këtë javë pas vetëm një javë ndërtimi.

Më shumë se 6,000 njerëz në mbarë botën tani janë konfirmuar se janë infektuar me koronavirusin Wuhan dhe 132 kanë vdekur në Kinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për Papa Françeskun, pandemia që ka paralizuar botën është një "përgjigje e natyrës" ndaj njerëzve që për shumë gjatë injoruan krizën eko

Qeveria e Austrisë planifikon të fillojë rihapjen e dyqaneve nga java e ardhshme, duke hequr për herë të parë një pjesë të kufizimeve të

Familja mbretërore saudite është tronditur nga koronavirusi dhe për këtë ka urdhëruar përgatitjen e një spitali elitar.

Franca vijon të raportojë shifra tragjike për humbjen e jetëve nga koronavirusi, duke u bërë tashmë vendi që po vuan më shumë në Europë.

Gjendja e kryeministri britanik Boris Johnson është përmirësuar dhe për pasojë ka lënë terapinë intensive, konfirmon Downing Street, të c

Gjatë 24 orëve të kaluara, Turqia konfirmoi 96 viktima të reja nga koronavirusi, duke e rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 908 p

Afërsisht 20% e Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është sëmurur me Covid-19, raporton

105 mjekë kanë humbur jetën deri tani nga koronavirusi në Itali.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 610 viktima në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit në Spanjë kanë humbur jetën 683 persona duke e çuar në 15,238 numrin total të vdekjeve.