Koronavirusi/ Bilanci shkon në 1000 viktima, virusi i izoluar brenda Kinës

11/02/2020 - 07:45

Koronavirusi ka kapur shifrën e 1018 viktimave, nga të cilët vetëm dy janë jashtë Kinës. Në 28 shtete janë të konfirmuar sipas faqes zyrtare të Wikipedias 43 mijë të prekur nga virusi, kurse vetëm 4 mijë kanë arritur të rikuperohen apo të shërohen.

Shifran ngelen alarmante në Kinë pasi ka 42 mijë e 636 të prekur, kurse në të gjithë botën janë më pak se 400 të prekur.

Afrika dhe Amerika e Jugut nuk u arritën të preken nga koronavirusi, ndërsa vendet e tjera kanë mobilizuar të prekurit në karantina.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P

Një betejë e fortë po luftohet në laboratorët hulumtues të të gjitha vendeve më të përparuara: nga Kina në Shtetet e Bashkuara, Izraeli,

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert për turistët e huaj.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit.

Në stereotipet e armikut të qeverisë amerikane nën Donald Trump bën pjesë si Venezuela, ashtu edhe Irani.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka kërkuar falje pasi shkeli orarin e lëvizjes për shkak të pandemisë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik