Koronavirusi, Britania miraton paketën financiare në ndihmë të bizneseve

26/03/2020 - 21:52

Britania miratoi një paketë të re financiare e cila do t’i ndihmojë bizneset që të kalojnë situatën me koronavirusin e ri.

Të gjithë të punësuarit mund të aplikojnë për një grant me vlerë 80% të fitimeve të tyre mesatare mujore për t'i ndihmuar ata të përballen me ndikimin ekonomik të COVID-19.

Në një konferencë për shtyp ditën e sotme (26 mars), Kancelari i Thesarit, Rishi Sunak u shpreh do të paguhen me nga 2500 paund në muaj.

Ai gjithashtu thotë se qeveria nuk i ka harruar të vetëpunësuarit por i paralajmëroi ata se ekonomia britanike do të pësojë lëkundje në kohët në vijim.

"Unë jam i sigurt se masat që kemi vendosur do të mbështesin miliona familje, biznese dhe njerëz të vetëpunësuar”, - deklaroi Sunak.

Qeveria synon vendos planin në zbatim për të vetëpunësuarit jo më vonë se qershori i vitit 2020.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Kanë mbërritur në Institutin Spallanzani dozat e para të vaksinës të bëra në Itali dhe nga 24 gusht ne jemi gati për eksperimentimin

Infeksionet nga koronavirusi në Itali vazhdojnë të rriten. Në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e djesh

Shkencëtarët në Londër që kanë prodhuar një vaksinë sintetike me dozë të ulët për COVID-19, po e zgjerojnë testimin e saj tek më shumë vu

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indi ku një avion me 191 pasagjerë në bord që fluturonte nga Dubai drejt Kozhikode në Indi është përpla

Presidenti i Libanit, Michel Aoun tha se hetimet rreth shpërthimit të depove në Bejrut nuk kanë arritur të përcaktojnë nëse është shkaktu

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin