Koronavirusi/ Italia ashpërson gjobat për shkelësit e masave drastike

24/03/2020 - 20:43

Qeveria italiane miratoi dekretin me sanksionet e reja për ata që shkelin masat e marra për parandalimin e koronavirusit.

"Në sanksionet e reja parashikohen gjoba të kripura nga 400 në 3000 euro për ata që nuk respektojnë masat mbrojtëse kundër Covid-19",- tha kryeministri Giuseppe Conte në konferencën për shtyp në selinë e qeverisë.

"Me këtë dekret, ne kemi rregulluar marrëdhëniet midis qeverisë dhe parlamentit në mënyrë më të saktë dhe në një mënyrë më transparente. Ne presim që çdo iniciativë të dërgohet tek presidentët e dhomave dhe unë do të raportoj çdo 15 ditë." – tha kryeministri Conte, raporton Ansa.

"Ka pasur diskutime për faktin se gjendja e emergjencës do të shtyhej deri më 31 korrik të vitit 2020. Nuk është e vërtetë, absolutisht jo. Në fund të janarit, ne diskutuam gjendjen e emergjencës kombëtare, një moment pasi OBSH dekretoi emergjencën. një epidemi globale. Emergjenca vazhdon deri më 31 korrik. Nuk do të thotë se masat kufizuese do të zgjaten deri më 31 korrik", – sqaroi Conte.

"Ne jemi gati në çdo moment dhe shpresojmë që shumë shpejt të lehtësojmë masat kufizuese", tha Conte.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Vatikani, Papa Françesku sot ka dënuar ashpër ata që përfitojnë ekonomikisht dhe shohin avantazhe monetare nga pandemia e COVID-19.

Më 7 prill 1994 filloi në Ruandë gjenocidi që zgjati 100 ditë, gjatë të cilit u vranë 1 milionë vetë.

Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqjen duke dënuar përgjigjen “zhgënjyese”, sipas tij, të Brukselit ndaj pandemisë së ko

Instituti gjerman për Virologjinë Robert Koch po kërkon vullnetarë që përdorin smartwatch dhe janë të gatshëm t’i vënë në dispozicion të

Më në fund duket se në Itali po shihen ulje të rasteve të reja të infeksionit në kurbën e epidemisë. Nëse në ditët në vijim konsolidohet

Boris Johnson është në kushte të qëndrueshme, ka kaluar një natë të rehatshme, nuk i nënshtrohet “ventilimit mekanik”, dhe nuk duket se k

Rastet e infektuara mme Covid-19 në Afrikë kanë arritur në 10,000, megjithëse shumica e ekspertëve besojnë se numri i vërtetë i infeksion

Në mbarë botën, shifrat ditore të njerëzve që humbin jetën nga COVID-19 rriten me ritme në frikshme.

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit parashikohet të çojë në humbjen e aq orëve pune që janë ekuivalente me 195 milio

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pan