Koronavirusi, kryeministri francez: 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira, lufta sapo ka filluar

28/03/2020 - 22:19

Kryeministri francez, Edouard Philippe paralajmëroi sot se 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira se 15 ditët e fundit që sapo kanë kaluar në krizën e koronavirusit duke shtuar se "lufta sapo ka filluar".

Shifrat zyrtare të publikuara mbrëmjen e së shtunës tregojnë se 2,314 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Francë, rritur me 319 nga raporti i ditës së kaluar.

Tani ka 37,575 raste poizitive  të koronavirusit në Francë, brenda 24 orëve janë 4611 të reja ku 4,273 prej tyre janë në kujdes intensiv.

Aktualisht vetëm ata që konsiderohen me rrezik të lartë po testohen. Philippe ka theksuar se masat e marra për të parandaluar COVID-19 mund të vazhdojnë deri në 15 prill.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n

Presidenti Donald Trump ndërmori të shtunën hapa për të shtyrë pagimin e taksave për miliona amerikanë dhe për të zgjatur në kohë program

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka menduar të shpenzojë 150 milionë dollarë për vaksinë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka paralajmëruar Ministrin e Jashtëm të Rusisë lidhur me pretendimet për pagesa për militantët t

Mijëra qytetarë, të zemëruar me liderët politikë në Liban, kanë dalë në rrugë për të protestuar për të dytën ditë rradhazi, pasi shpërthi

Virologët kryesorë të Gjermanisë kanë thënë se vendosja e maskës në fytyrë në shkolla duhet të bëhet e detyrueshme, përfshirë gjatë orëve

Qeveria italiane ka zgjatur masat që synojnë të ndalojnë përhapjen e koronavirusit deri më 7 shtator, sipas një dekreti të lëshuar nga ka