Koronavirusi/ NASA mbyll dy qendra hapësinore, shtyhet misioni për të dërguar astronaut në Hënë

20/03/2020 - 16:46

NASA do t'i mbyllë dy qendra të saj hapësinore, për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Agjencia amerikane e hapësirës tha se do të pezullojë punën në objektin Michoud, në shtetin New Orllins, ku po ndërtohet Sistemi i Nisjes në Hapësirë.

Qendra Stennis Space në Misisipi, ku po testohet përforcuesi i raketave, gjithashtu do të mbyllet përkohësisht.

Për rrjedhojë, këta hapa mund të shtyjnë misionin e NASA-s për të dërguar astronautë në Hënë, në vitin 2024.

SHBA ka mbi 14,000 njerëz të infektuar me koronavirus, përfshirë edhe një rast të ditur në Qendrën Stennis Space në NASA, sipas REL.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.

Në Pulia të Italisë është bërë një studim që pritet të shmangë trajtimin e kancerit me kimioterapi.

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të s

Të paktën 22 studentë të Forcave Ajrore të Universitetit të Kozhedub në Ukrainë, kanë ndërruar jetë si pasojë e një incidenti ajror.

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të shmangur ndërhyrjen në zgjedhje dhe çështje të t

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në të gjithë globin mund të dyfishohet para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mun

Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka lavdëruar publikisht Italinë për menaxhimin e situatës së përhapjes së pandemisë në muaj

Katër persona kanë mbetur të plagosur, dy prej tyre në gjendje të rëndë në një sulm me armë të ndodhur në Paris.

Një oficer policie është qëlluar për vdekje në një stacion policor në qytetin e Croydon të Anglisë.