Koronavirusi në Itali, 87 viktima në 24 orët e fundit

29/05/2020 - 18:17

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke shënuar një rritje krahasuar me një ditë më parë, kur ishin 70 të vdekur.

Rastet e reja kanë pësuar një ulje të lehtë, pasi janë regjistruar 516 persona të rinj të prekur me Covid-19, ndërsa një ditë më parë ishin 593.

Lombardia vijon të mbetet rajoni më problematik, pasi në 24 orët e fundit ishin 38 të vdekur, ndërsa rastet e reja në këtë rajon ishin 354.

Deri tani, në Italinë fqinje kanë ndërruar jetë të prekur me Covid-19 33,222 persona, ndërsa numri i të prekurve ka shkuar në  232,248.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata e krijuar në ditët e fundit, me rritjen e rasteve me të infektuar me koronavirus, ka detyruar autoritetet italiane të vendosin nd

Rihapja e kufijve të jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian po bëhet në një mënyrë kaotike, gjë që cenon rifillimin e sektorit ajror, p

Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi të enjten udhëzime të reja për transmetimin e koronavirusit, në të cilat pranohet mundësia që

Nipi i kreut të kartelit më të madh të drogës në Sinaloa ‘El Chapo’, Enrique Homero Guzman Rocha, është gjetur i pajetë në makinën e tij.

Italia ka shënuar një ulje të numrit të personave që humbën betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit.

Frika për një shpërthim të ri të pandemisë ka përfshirë Europën.

Përpjekjet e freskëta të presidentit Donald Trump për të minuar ekspertët mjekësorë dhe shkencorë dhe dështimi i tij në menaxhimin e pand

Hungaria do të rishikojë rregullat e udhëtimin me ato vende fqinje, ku numri i të infektuarve nga koronavirusi është në rritje.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar se do të ndërpriste fondet publike për shkollat nëse ato nuk do të rihapeshin.

Mbi 12 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirusin e ri, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins.