Koronavirusi vret britanikun e parë

28/02/2020 - 17:04

Koronavirusi ka vrarë britanikun e parë. Viktima e parë nga Britania e Madhe sipas mediave angleze ka humbur jetën në kroçerën “Diamond Princess”, e cila është kthyer prej javësh në karantinë.

Viktima është një burrë dhe është i gjashti person që humb jetën në të njëjtën anije nga koronavirusi. Ndërkohë në Mbretërinë e Bashkuar janë 19 raste të prekur nga koronavirusi.

Kroçera “Diamond Princess”,  po mbahet në portin Yokohama të Japonisë që prej 5 shkurtit. Brenda kësaj kroçere janë të paktën 3.700 persona, ku ndër ta 600 janë të infektuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Masat globale të bllokimit për të ndalur përhapjen e koronavirusit, në dukje të parë e kanë bërë botën shumë më të qetë, diçka kjo e vënë

Shtetet e Bashkuara thyen një rekord të ri botëror për numrin e viktimave ditore nga koronavirusi.

Sipas një raporti të shërbimeve sekrete të SHBA-së përgatitur për Shtëpinë e Bardhë Pekini e ka ulur numrin e rasteve të të infekturve me

Vijon bilanci tragjik në Spanjë sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi.

Rumania rrezikon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në fund të qershorit.

Banka Botërore ka financuar një paketë emregjence për t’i ardhur në ndihmë vendeve të Europës dhe Azisë Qëndrore në luftën kundër koronav

Kryeministri italian, Giuseppe Conte i është përgjigjur Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, e cila një ditë më i kë

Koronavirusi tashmë ka shënuar në këtë fillim prill 1 milion raste zyrtare në gjithë botën dhe 53 mijë viktima.