Kreut të opozitës ruse i bllokojnë llogaritë bankare dhe apartamentin

24/09/2020 - 20:02

Figurës kryesore të opozitës ruse, Aleksei Navalni i janë bllokuar llogaritë bankare pas një urdhri gjykate, thotë zëdhënësja e tij.

Një ditë më parë ai doli nga spitali ku po trajtohej për helmim me agjentin nervor Noviçok.

“Ata sekuestruan pasuritë dhe banesën e një personi i cili ishte në koma,” tha Kira Jarmish.

Jarmish tha se zyrtarët kishin sekuestruar pasuritë e Navalnit në 27 gusht, duke përfshirë apartamentin e tij në juglindje të Moskës.

Masa vjen pas një procesi gjyqësor të ngritur nga kompania e hotelierisë “Moscow Schoolchild”, në pronësi të biznesmenit të pasur rus Evgjeni Prigozijn, i njohur si “shefi i kuzhinës së Putinit”.

Navalni, Fondacioni i tij Anti-Korrupsion dhe një bashkëpunëtor i tij bënë një video duke vënë në dyshim cilësinë e produkteve të restorantit pas shpërthimit të një helmimi me ushqim në shkollat e Moskës në 2018.

Por në tetor 2019 një gjykatë i urdhëroi ata që të fshinin videon dhe të paguanin 88 milionë rubla (1.1 milionë dollarë) dëmshpërblim për shpifje, duke thënë se ata i kishin shkaktuar dëme morale kompanisë.

Ekipi i tij akuzon Presidentin Vladimir Putin se ka urdhëruar helmimin e Navalnit, diçka që Kremlini e mohon me forcë.

Figura kryesore e opozitës dhe kritiku i zëshëm i Putinit u rëndua gjatë një fluturimi në Siberi më 20 gusht dhe më vonë u transferua në spitalin “Charité” në Berlin për mjekim.

Qeveria gjermane tha se laboratorët në Francë dhe Suedi kishin rikonfirmuar testet gjermane që tregonin se helmi i përdorur për Navalnin ishte një agjent i Noviçok dhe qeveri të shumta kanë kërkuar një shpjegim.

Kremlini megjithatë ka thënë se nuk ka asnjë provë për këtë.

Pasi doli nga spitali të mërkurën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov tha se Navalni ishte “i lirë” të kthehej në Moskë “në çdo moment” dhe i uroi “një shërim të shpejtë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a