Krim në hapësirë, NASA fillon hetimet

24/08/2019 - 18:17

NASA raportohet se po heton pretendimet se një astronaute ka prekur llogarinë bankare të ish-bashkëshortes së saj nga stacioni ndërkombëtar hapësinor, në atë që mund të jetë edhe akuza e parë për një krim të kryer në hapësirë.

Anne McClain, pranon se ka hyrë në llogari nga stacioni hapësinor ndërkombëtar, por mohon të ketë bërë ndonjë veprim të gabuar. Ish-bashkëshortja e saj, Summer Worden, ka paraqitur një padi pranë komisionit federal të tregtisë. Anne McClain ndërkohë është kthyer në tokë, pas përfundimit të misionit të saj në stacionin hapësinor. Astronautja tha për NYT përmes një avokati, se ajo vetëm po sigurohej që financat e familjes të ishin në rregull dhe se kishte para mjaftueshëm për të paguar faturat dhe kujdesin për djalin e ish-bashkëshortes, që e rrisnin bashkë para se të ndaheshin.

McClain dhe Worden, që është një agjente e zbulimit e forcave ajrore, u martuan në 2014 dhe Worden kërkoi divorcin në 2018-n. Marrëveshjet ligjore për të cilat kanë rënë dakord pesë shtetet që kanë në zotërim stacionin hapësinor, SHBA, Rusia, Evropa, Japonia dhe Kanadaja, përcaktojnë se ligjet kombëtare aplikohen për personat dhe pronat në hapësirë.

Si pasojë, nëse një shtetas kanadez kryen krim në hapësirë, ai do të jetë subjekt i ligjit kanadez. Ligji hapësinor po ashtu parashikon edhe ekstradimin në tokë nëse një vend vendos se do të përndjekë një qytetar të një vendi tjetër për sjellje të gabuar në hapësirë.  Ndërsa turizmi hapësinor mund të bëhet shpejt një realitet, mund edhe të lindë nevoja për trajtimin e krimeve hapësinore, por për momentin, korniza ligjore mbetet e patestuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.

Snowden paralajmëron dhe promovon: Në disa intervista, ish-punonjësi i shërbimit të fshehtë të Shteteve të Bashkuara, Edward Snowden, par

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Er

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë.

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në Turqi, në zonën Kulp të Dijarbakirit.

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se ka pezulluar për 24 orë faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të shkeljes të

Planet e Qeverisë britanike për largim nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, tregojnë vështirësi të mundshme në sigurimin e ilaçeve dhe n

Mbrojta e klimës, digjitalizimi, siguria nacionale… janë vetëm disa nga sfidat, për të cilat foli Angela Merkel në Bundestag.

Gjermania kritikoi premtimin kontrovers të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor