Kriza nga koronavirusi, Franca nis hetimet për ish-kryeministrin dhe dy ministra

05/07/2020 - 19:14

Gjykata franceze ka nisur një hetim ndaj ish-kryeministrit Edouard Philippe dhe dy ministrave për mënyrën e trajtimit të krizës së koronavirusi.

Hetimi, nisi pasi nëntë ankesa të paraqitura kundër ministrave u vlerësuan të pranueshme dhe konkrete.

Së bashku me Philippe, i cili u zëvendësua nga Jean Castex të premten, ministrat nën hetim janë ish-ministri i shëndetësisë Agnes Buzyn, i cili u tërhoq në shkurt, dhe pasardhësi i tij Olivier Veran.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tensione të larta në Bejrut ku të paktën 5 mijë njerëz dolën në shesh për të protestur kundër qeverisë.

Njerëzit e përfshirë në botën e krimit po përdorin mënyra të ndryshme për të trafikuar lëndët narkotike. 

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n

Presidenti Donald Trump ndërmori të shtunën hapa për të shtyrë pagimin e taksave për miliona amerikanë dhe për të zgjatur në kohë program

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka menduar të shpenzojë 150 milionë dollarë për vaksinë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka paralajmëruar Ministrin e Jashtëm të Rusisë lidhur me pretendimet për pagesa për militantët t

Mijëra qytetarë, të zemëruar me liderët politikë në Liban, kanë dalë në rrugë për të protestuar për të dytën ditë rradhazi, pasi shpërthi