Kroacia hap kufijtë me disa shtete

29/05/2020 - 10:54

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermania dhe Republika Çeke.

Por çdo vizitor duhet që të tregojë një test negativ për Covid-19 nëse do që të hyjë në vend. Kroacia numëron rreth 100 viktima nga koronavirusi dhe iu përgjigj me shpejtësi shpërthimit të sëmundjes.

“Instituti i Shëndetit Publik publikoi udhëzime, madje përpara se në vend të vitin autobusë me turistë nga Wuhan-i”, shkruan BBC.

Pandemia ka goditur rëndë turizmin, që është një prej sektorëve jetësore për Kroacinë. Qeveria është shprehur se ka në prioritet shpëtimin e sezonit veror.

Në Kroaci do të lejohen të hyjnë nga kjo e premte persona nga Hungaria, Austria, Republika Çeke, Sllovakia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Gjermania.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.

Në Poloni kanë dalë rezultatet e para të Exit Polleve për zgjedhjet presidenciale.

Florida raportoi të dielën një rritje rekord me më shumë se 15 mijë raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh.

Shifrat e vdekjeve në Itali prej COVID-19 vijojnë të jenë të ulëta, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 9 persona dhe kanë rez

Papa Françesku, përkundër asaj që pritej, ka komentuar ngjarjen që po bën shumë bujë në Turqi.

Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri prej 66 mijë rastesh të reja me koronavirus të shtunën.

Në Kroaci, së shpejti do të fillojë dhurimi vullnetar i plazmës së gjakut nga personat që e kanë mbijetuar sëmundjen COVID-19, të cilën e

Rritja e numrit të të infektuarve ka shtuar frikën e rikthimit të një vale të dytë të Covid-19.

Në Gjermani policia ka ende një reputacion relativisht të mirë, por Këshilli i Evropës shprehet për racizëm të përhapur dhe institucional

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha dje se vendimi i vendit të tij për statusin e Ajasofjas ka të bëjë me të dr