Kryebashkiaku i New York thirrje qytetarëve: Përgatituni të qëndroni mbyllur deri në fund të majit

27/03/2020 - 17:22

Kryebashkiaku i New York-ut,, Bill de Blasio tha se njerëzit duhet të përgatiten të qëndrojnë të mbyllur deri në fund të majit.

Sipas “Daily Mail”, ai e dha këtë njoftim, pasi bëri parashikimin e rëndë se të paktën gjysma e banorëve të New York, që ka një popullsi prej 8.6 milione, do të preket nga koronavirusi.

Parashikimi i tij erdhi pasi hulumtimet nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Uashingtonit sugjeruan që 81,000 do të vriteshin nga virusi në SHBA dhe që pandemia nuk do të përfundojë deri në qershor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mes të trazirave racore në të gjithë vendin, Presidenti Donald Trump të hënën tha se ai është “president i ligjit dhe rendit” dhe kërc

Padyshim që ky mund të quhet lajmi më i mirë në këto 3 muaj të vështirë.

Ka pësuar një tjetër ulje numri i viktimave në Itali si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Moskë i lehtësuan masat e izolimit kundër koronavirusit, edhe pse numri i rasteve vazhdon të rritet.

Shumë vende të BE-së pritet të hapin kufijtë dhe lehtësojnë kufizimet për Coronën.

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën