Kryeministri kroat: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE, përgjegjësi historike

25/01/2020 - 10:09

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç deklaroi se vendi i tij bashkëpunon ngusht me partnerët tjerë që, siç u shpreh, të zhbllokojë fillimin e bisedimeve aderuese të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Duke kujtuar se në maj të këtij viti në Zagreb do të mbahet Samiti për Ballkanin Perëndimor, ai tha se anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në bllokun evropian është përgjegjësi historike dhe strategjike e tërë BE-së.

“Shpresojmë që me metodologjinë e re lidhur me bisedimet aderuese dhe raportet e progresit, do të vijmë në një atmosferë më të favorshme për të mundësuar një vendim pozitiv”, tha Plenkoviç në një intervistë për Anadolu Agency (AA) gjatë Forumit të 50-të Ekonomik Botëror në Davos.

Ai theksoi se Kroacia mori Presidencën gjashtëmujore të BE-së në janar, duke shtuar se prioritetet e saj kryesore gjatë kësaj periudhe do të jenë çështja e Brexit-it dhe buxheti i BE-së për shtatë vitet e ardhshme si dhe Ballkanin Perëndimor.

Plenkoviç potencoi se Kroacia dhe Turqia janë vende miqësore, duke përmendur se pret që biznesmenët turq të vazhdojnë investimet në vendin e tij në periudhën e ardhshme.

Sipas tij, të dyja vendet kanë partnerite shumë të fortë tregtar, duke shtuar se duhet të rrisin më tej tregtinë e ndërsjellë në periudhën e ardhshme.

“Ne kemi marrëdhënie shumë të mira që është shumë pozitive dhe punojnë në atë që bashkëpunimin tonë ta thellojmë në mënyrë shtesë”, tha Plenkoviç, duke shtuar se është në dijeni se Turqia tashmë një kohë të gjatë gjendet në rrugën për në BE, më saktë që nga viti 1963.

Kryeministri kroat shprehu besimin se dialogu i nivelit të lartë duhet të zhvillohet në mënyrë që të arrihet një zgjidhje për çështjet lidhur me pranimin e Turqisë në bllokun evropian.

I pyetur nëse para 1 korrikut të vitit 2013, kur Kroacia u bë anëtare e BE-së, rreth 200 mijë turq vizituan vendin çdo vit dhe pas anëtarësimit vetëm 30-35 mijë, Plenkoviç tha se është në dijeni të kësaj.

Ai theksoi se po bëhen përpjekje të mëdha në këtë drejtim për ta bërë më të lehtë për qytetarët turq që të marrin viza për të hyrë në Kroaci.//AA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka nisur një tjetër paralajmërim, duke thënë se pandemia me koronavirus është duke u zgjeruar m

Presidenti amerikan Donald Trump, që ka kundërshtuar prej kohësh të mbante një maskë për fytyrën në publik, thotë se ai është “për maskat

Shtetet e Bashkuara thyen një tjetër rekord shqetësues të martën, kur regjistruan 47 mijë raste të reja me koronavirus, numri më i lartë

187 raste të reja dhe 21 viktima. Ky është bilanci ditor i koronavirusit në Itali, sipas raportimit të Mbrojtjes Civile.

Turqia do të përgatisë një projekt-ligj për të kontrolluar platformat e mediave sociale ose për t’i mbyllur ato, njoftoi presidenti turk,

Për një javë, miliona rusë kanë votuar për të ndryshuar kushtetutën, me shumë prej tyre që kanë përdorur qendrat e votimit të hapura mbi

Martesat e hershme të fëmijëve mbeten të përhapura në të gjitha vendet e Eurazisë, nga India, Bangladeshi dhe Nepali deri në Gjeorgji, Tu

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë blerë gjithë rezervat e medikamentit të koronës në gjith botën deri në shtator duke u përgatitur për

Nën moton “Së bashku për rimëkëmbjen e Evropës”, Gjermania ka krijuar zonat e saj të fokusit për kohën e kryesimit të Këshillit të Bashki

Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive në Shtetet e Bashkuara, i tha senatit amerikan se ai “nuk