Kryeministri që do të akuzohet për vrasjen e ish-gruas

21/02/2020 - 08:54

Kryeministri i Lesotit, Thomas Thabane, 80 vjeç, do të akuzohet për vrasjen e ish-gruas së tij Lipolelo Thabane, ka thënë policia vendase.

Gruaja e tij u qëllua për vdekje në vitin 2017, dy ditë para se ai të betohej si kryeministër dhe për këtë vrasje është e akuzuar tashmë gruaja e tij aktuale, Maesaiah Thabane.

Maesaiah është e dyshuara kryesore për vrasjen e Lipolelo që në atë kohë kishte hedhur në gjyq Thomas për të bërë divorcin.

Kryeministri më pas u martua në një ceremoni në publik me gruan aktuale.

“Kryeministri do të akuzohet për vrasjen,” tha zëvendëskomisioneri i Policisë Paseka Mokete për agjencinë e lajmeve Reuters.

“Policia po përgatit direktivat dhe ai ndoshta do të akuzohet të premten”, shtoi ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.