Kryeministrja e Zelandës së Re: S'do më dëgjoni kurrë të përmend emrin e tij

19/03/2019 - 10:36

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern është zotuar që të mos përmendë kurrë emrin e autorit të masakrës në dy xhami të vendit, ku u vranë 50 persona.

“Me aktin e tij terrorist ai kërkoi shumë gjëra, njëra prej të cilave të merrte famë. Prandaj mua nuk do të më dëgjoni kurrë që të përmend emrin e tij”, tha Kryeministrja Ardern në një fjalim në Parlament.

Kryeministrja e Zelandës së Re siguroi deputetët se autori i masakrës do të përballet me fuqinë e ligjit, teksa u bëri thirrje mediave sociale që të bëjnë më shumë punë për të luftuar terrorizmin.

Kjo pasi Brenton Tarrant e kishte transmetuar live në Facebook-un e tij momentin kur hapi zjarr ndaj besimtarëve myslimanë.

24 orë pas aktit të rëndë, Facebook fshiu 1.5 milionë video të sulmit që ishin shpërndarë në këtë rrjet social. Ndërkohë, qeveria e Zelandës së Re po përgatit ndryshimet në ligj për të hequr të drejtën e posedimit të armës. Ende pa u miratuar ligji, qytetarët kanë filluar të dorëzojnë vetë armët që kanë me leje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa