Kryeprokurori amerikan: Të forcohet partneriteti me vendet e Ballkanit

24/05/2018 - 21:24

   Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të forcojnë partneritetin me vendet e Ballkanit në luftën kundër ekstremizmit dhe krimit të organizuar, ka thënë Prokurori i Departamentit të Shtetit të SHBA, Jeff Sessions.

Në një takim zyrtarë të zbatimit të ligjit nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia në Zagreb, ai tha se bashkëpunimi ka treguar tashmë rezultate të mira por që mund të bëhet edhe më shumë.

"Ne përballemi me një kërcënim serioz nga terrorizmi, kontrabanda e drogës dhe njerëzve, krimi i organizuar dhe korrupsioni. Kriminelët e zgjuar përdorin kufij për t’u fshehur pas tyre, nuk duhet ta lejojmë këtë", ka thënë Jeff Sessions.

Kujtojmë se edhe Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi, me ftesë të Prokurorit të Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Jeff Sessions, po merr pjesë aty.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti rus Vladimir Putin mirëpriti homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të mërkurën në Kremlin, për të diskutuar mbi bisedime

Komisioni Europian u ka sugjeruar shteteve të Bashkimit Europian të forcojnë kontrollet ndaj shtetasve të vendeve jo anëtare të BE-së, të

Më shumë se 500 refugjatë janë larguar nga një qendër pranimi në një qytezë afër Romës.

Agjencia kombëtare e motit në Francë, "Meteo France", tha të martën se një pjesë e madhe e vendit pritet të përfshihet nga nivele të rrez

Një tërmet me magnitudë 6.0  ballë është regjistruar në Zelandën e Re, 5 km në veri të qytetit Whanganui.

Senati amerikan do të votojë të enjten për dy projektligje që do të sillnin fundin e menjëhershëm të mbylljes së pjesshme të qeverisë, ra

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo lavdëroi këtë të martë valën e “përçarjes” në politikën globale, duke cituar këtu Donald Trumpi

Jep dorëheqjen Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet evropiane në Departamentin e Shtetit, duke krijuar një boshllëk të rëndësish

Militantët talibanë sulmuan një bazë ushtarake në provincën lindore Maidan Vardak të Afganistanit, duke vrarë së paku 12 njerëz dhe plago

Washingtoni i bëri thirrje Moskës që të ndërmarrë hapa për të shpëtuar një traktat për kontrollin e armëve, që daton nga koha e Luftës së