Kthehet koronavirusi në Kinë/ Raportohet viktima e parë në më shumë se tetë muaj

14/01/2021 - 11:51

Kina raporton viktimën e parë nga Covid-19 në tetë muajt e fundit, ndërsa vendi po përballet me një rikthim të rasteve.

Më shumë se 20 milionë njerëz janë nën izolim në veri të vendit dhe një provincë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa shifrat ditore të infektimeve rriten pas muajsh raportimi të vetëm pak rasteve.

Kina e vuri nën kontroll virusin përmes një serie izolimesh strikte dhe testimeve masive, por 138 infektime të reja u raportuan të enjten nga autoritetet, shifra më e lartë ditore kjo që nga marsi i vitit të kaluar.

Nuk janë dhënë detaje nga autoritetet e shëndetësisë për viktimën e fundit, por është thënë vetëm se ajo është regjistruar në provincën Hebei, ku qeveria ka vendosur disa qytete nën izolim. Autoritetet javën e kaluar lancuan një fushatë masive testimi dhe mbyllën transportin, shkollat dhe dyqanet në kryeqytetin e Hebeit, epiqendrën e shpërthimit të fundit.

Në Xingtai, me 7 milionë banorë po ashtu është në fuqi izolimi që nga e premtja, ashtu si edhe në disa rajone të tjera. Të mërkurën madje në zonë u shpall gjendja e emergjencës dhe 37.5 milionë banorë nuk mund të dalin nga provinca. Asnjë viktimë nuk ishte raportuar në Kinë që nga maji i vitit të shkuar dhe shifra zyrtare e viktimave tani është 4635.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka dhënë alarmin për mungesën e vaksinave deri në muajin Prill.

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.