Kur femrat drejtojnë presidentët

19/10/2012 - 00:00

Për 20 vjet me rradhë femrat ishin përjashtuar nga drejtimi i debateve televizive mes kandidatëve për president të SHBA-së. përjashtimi kishte ardhur pas justifikimit se gjoja femrat nuk ishin aq të zonja dhe nuk kishin autoritet të mjaftueshëm për t’i mbajtur nën kontroll dy rivalët.

Por duket se fushata e sivjetshme elektorale i theu këto tabu. Pas dy dekadash, një femër rikthehet të bëjë moderatoren e debatit të dytë mes Obamës dhe Romney dhe ia del me sukses duke rrëzuar kështu skepticizmin e analistëve. Kjo detyrë e rëndësishme iu besua Candy Crowly, drejtoreshës së departamentit të informacioneve politike në CNN. Duket se Crowly në këtë sipërmarrje të re pati dy arsye të forta që e mbështetën; performanca e mirë e gazetares Martha Raddatz, që drejtoi debatin mes kandidatëve për zv/president mes Joe Bidden dhe Paul Ryan si dhe kritikat e ashpra në adresë të prezantuesit veteran Jim Lehrer, i cili drejtoi debatin e parë.

Pas reagimit të ashpër të demokratëve dhe republikanëve ndaj moderatorit që në të shkuarën kishte moderuar plot 12 debate presidenciale analistët vendosën për një moderatore femër. Duket se mendimi i tyre u ndikua edhe nga protesta dhe nisma e tre 17-vjeçareve amerikane Sammi Siegel, Emma Axelrod dhe Elene Tsemberis, të cilat mobilizuan një fushatë të paprecedentë duke grumbulluar 180 mijë firma në favor të kërkesës së tyre që debati i dytë Obama-Romney të drejtohej nga një femër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

57 efektivët e njësisë policore në Buffalo, pjesë e së cilës ishin dy policët që shtynë në tokë duke e bërë të përplaste kokën një aktivi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë është duke “këshilluar qeveritë” që të inkurajojnë qytetarët për të vendosur maska në ambient

Washingtoni po përgatitet për një protestë të madhe të shtunën, një vazhdim i demonstratave prej disa ditësh në këtë qytet dhe në mbarë S

Pretendohet se presidenti amerikan Donald Trump ka udhëzuar Pentagonin për tërheqjen e 9.500 ushtarëve amerikanë me detyrë të përhershme

Qyteti i Mineapolisit, në shtetin e Minesotës ra dakord të premten që të ndalojë përdorimin nga policia të kapjes nga fyti, pasi afrikano

Uwaila Vera Omozuwa studionte mikrobiologji në universitin e Benin në Nigeri, por pasioni i saj ishte teologjia.

Italia ka regjistruar sot një rritje të numrit të viktimave e të rasteve pozitive më kronavirus. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 85

Ministrat e brendshëm evropianë arritën një marrëveshje mbi kërkesën për të zgjatur mbylljen e kufijve të jashtëm të bllokut deri në fund

Sipas agjencisë globale të vlerësimit “Moddy’s”, rimëkëmbja e plotë e sektorit të linjave ajrore, që është prekur thellësisht nga masat k

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos e anashkalojnë problemin e racizmit në Gjermani teksa diskutojnë