“Lajthit” moti, javën e ardhshme vjen i ftohti polar

21/09/2018 - 20:02

   Po bëhet gjithnjë e më e qartë: evropianët po e përfundojnë verën e tyre. Arsyeja?

Një masë e ftohtë ajrore nga Rrethi i Arktikut do të shkaktojë një valë të ftohti në pjesën më të madhe të Evropës.

Pritet që të vijë një masë e ajrit të ftohtë që do të hyjë plotësisht në Evropë.

Thuhet se në lartësitë mbi 1800 metra, do të kalojmë nga + 18ºC në rreth 0ºC.

Kulmi i frontit polar do të arrihet të enjten e ardhshme, kur në vende si Kroacia maksimumi nuk kalon 15 ° C (momentalisht gëzon një 27 ° C).

Shembuj të tjerë janë Sllovakia, Polonia ose Holanda.

Efekte të tjera përfshijnë mëngjesin e akullt në disa rajone të Evropës Qendrore dhe Lindore, Gadishullin Ballkanik, si dhe dëborën e parë në sistemet malore të Evropës qendrore.

Më poshtë mund të shikoni dhe hartën e publikuar nga Wx Chart:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t

Zyrtarët afganë kanë deklaruar se 12 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm vetëvrasës në periferi të Kabulit, i cili kishte për qëll

Një video trazuese ka ngjallur zemërim sot nëpër mediat shoqërore, pasi shihet policia që përpiqet t’i shkulë një nëne fëmijën 1-vjeçar n

Vit i begatë 2017-ta për tregtarët e armëve. Vlera totale e armëve të shitura vetëm vitin e kaluar arriti në 398 miliardë Dollarë.

Presidenti francez Emmanuel Macron do të bëjë sot përpjekjen personale për të bindur “jelekëverdhët” të ndalin dhunën, pas 4 fundjavave p

Një audio përgjim ka zbuluar fjalët e fundit të gazetarit, Jamal Khashoggi, pak momente para vrasjes makabre në konsullatën saudite në St

Një vogëlushe 2 muajshe ka ndërruar jetë nga meningjiti.

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një pallat 4-katësh në afërsi të stacionit hekurudhor në qytetin e Reggio Emilia në Itali. 

Kryeministrja britanike Theresa May paralajmëroi “paqartësi” për vendin nëse parlamenti nuk mbështetet marrëveshjen e Brexit-it.