Libi, nxirren 6 trupa të tjerë nga varreza masive në Tarhuna

03/07/2020 - 12:59

Në varrezat masive në qytetin perëndimor të Libisë, Tarhuna, janë zbuluar edhe gjashtë kufoma të tjera.

Në deklaratën e ekipit qeveritar libian që zhvillon veprimtari kërkimore në zonë thuhet se trupat u zbuluan gjatë punimeve të gërmimit.

Gjithsej 30 kufoma janë gjetur në Tarhuna deri më tani, thuhet në deklaratë.

Më 10 qershor, zyrtarët libianë thanë se 10 trupa të tjerë ishin gjetur në një varr masiv në të njëjtin qytet. Mbetjet e 9 kufomave të tjera u gjetën në jug të Tripolit më 28 qershor.

Autoritetet libiane kanë njoftuar se 11 varre masive ka brenda dhe rreth qytetit.

Ushtria libiane kohën e fundit u shkaktoi goditje të rënda forcave të Haftarit dhe çliroi Tripolin dhe Tarhunan, si vende të tjera strategjike nga milicitë e tij, përfshirë bazën ajrore Al-Watiya.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha se ka kërkuar nga presidenti rus, Vladimir Putin që të lirojë politikanin opozitar, A

Politika italiane është tronditur pas një operacioni antimafia të zhvilluar të enjten, ku pjesë e hetimeve janë edhe drejtues të rëndësis

Në Itali kanë shpërthyer polemikat, pasi disa punonjës të shëndetësisë kanë marrë gabimisht solucion fiziologjik në vend të vaksinës anti