Libi, nxirren 6 trupa të tjerë nga varreza masive në Tarhuna

03/07/2020 - 12:59

Në varrezat masive në qytetin perëndimor të Libisë, Tarhuna, janë zbuluar edhe gjashtë kufoma të tjera.

Në deklaratën e ekipit qeveritar libian që zhvillon veprimtari kërkimore në zonë thuhet se trupat u zbuluan gjatë punimeve të gërmimit.

Gjithsej 30 kufoma janë gjetur në Tarhuna deri më tani, thuhet në deklaratë.

Më 10 qershor, zyrtarët libianë thanë se 10 trupa të tjerë ishin gjetur në një varr masiv në të njëjtin qytet. Mbetjet e 9 kufomave të tjera u gjetën në jug të Tripolit më 28 qershor.

Autoritetet libiane kanë njoftuar se 11 varre masive ka brenda dhe rreth qytetit.

Ushtria libiane kohën e fundit u shkaktoi goditje të rënda forcave të Haftarit dhe çliroi Tripolin dhe Tarhunan, si vende të tjera strategjike nga milicitë e tij, përfshirë bazën ajrore Al-Watiya.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kanadaja ka rritur gatishmërinë prej stuhisë “Isaias” që prej fundjavës së kaluar ka lënë disa viktima në Ishujt Karaibe dhe në brigjet l

Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duk

Ministri i shëndetësisë libaneze, Hamad Hasan ka këshilluar qytetarët që kush mundet të largohet nga Bejruti.

Prej ditës së djeshme sytë e botës janë kthyer nga kryeqyteti i Libanit, pas shpërthimit të tmerrshëm që u ka marrë jetën deri më tani më

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë qenë një sulm.

Skuadrat e Shpëtimit në Bejrut vazhdojnë që të kërkojnë në rrënoja për trupa të vdekur dhe njerëz të gjallë, nga shpërthimi i depove i nd

Me ligj Holanda ndaloi mbajtjen e burkës në ambiente publike. Një vit më pas myslimanet ankohen për rritje të agresivitetit ndaj tyre.

Shkaqet e shpërthimit, që shkatërruan portin e kryeqytetit të Libanit, janë ende të paqarta, kryeministri foli për "sasi të mëdha të mate

Sipas të dhënave më të fundit nga faqja e internetit Worldometer, më shumë se 700.000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni koronavirus në bo