Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Ligjvënësit e Virxhinias votojnë për heqjen e dënimit me vdekje

23/02/2021 - 12:21

Virxhinia i ka dhënë fund dënimit me vdekje. FinanceYahoo shkruan se ligjvënësi e Virxhinias e miratuan vendimin ditën e djeshme. Vendimi është dërguar guvernatorit, Ralph Northam në mënyrë që ta nënshkruaj vendimin dhe të futet në fuqi.

Gjatë historisë së gjatë të Virxhinias, ky Komonuelth ka ekzekutuar më shumë njerëz se çdo shtet tjetër. Dhe, si shumë shtete të tjera, Virginia ka qenë shumë afër ekzekutimit të një personi të pafajshëm. Është koha që të ndalojmë këtë makineri të vdekjes. Ky është një hap i rëndësishëm përpara për të siguruar që sistemi ynë i drejtësisë penale të jetë i drejtë për të gjithë”- tha Northam.

Virxhinia do të bëhet shteti i parë jugor që e ka shfuqëzuar këtë dënim dhe i 23-ti në të gjithë SHBA-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë