Ligjvënësit e Virxhinias votojnë për heqjen e dënimit me vdekje

23/02/2021 - 12:21

Virxhinia i ka dhënë fund dënimit me vdekje. FinanceYahoo shkruan se ligjvënësi e Virxhinias e miratuan vendimin ditën e djeshme. Vendimi është dërguar guvernatorit, Ralph Northam në mënyrë që ta nënshkruaj vendimin dhe të futet në fuqi.

Gjatë historisë së gjatë të Virxhinias, ky Komonuelth ka ekzekutuar më shumë njerëz se çdo shtet tjetër. Dhe, si shumë shtete të tjera, Virginia ka qenë shumë afër ekzekutimit të një personi të pafajshëm. Është koha që të ndalojmë këtë makineri të vdekjes. Ky është një hap i rëndësishëm përpara për të siguruar që sistemi ynë i drejtësisë penale të jetë i drejtë për të gjithë”- tha Northam.

Virxhinia do të bëhet shteti i parë jugor që e ka shfuqëzuar këtë dënim dhe i 23-ti në të gjithë SHBA-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi

Dita e tretë e Papa Françeskut në Irak, do i kushtohet vizitimit të rajoneve veriore të vendit, të kontrolluara dikur nga militantët e IS

Ritmi i administrimit të vaksinave në SHBA vazhdon të përmirësohet në secilën ditë, duke e sjellë vendin më afër imunitetit të tufës. Kët

Italia ka raportuar 307 viktima si pasojë e koronavirusit të shtunën, ndryshe prej një dite më parë ku regjistroi 297 të tilla.

Senati amerikan miratoi të shtunën planin e Presidentit Joe Biden prej 1.9 trilionë dollarësh për ndihmën për koronavirusin, pas një sean

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.