Lufta e suksesshme e Gjermanisë, numër i ulët infektimesh

25/05/2020 - 11:15

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit. Të hënën, në vend janë raportuar 289 infektime të reja dhe 10 viktima.

Edhe pse këto shifra sipas medieve mund të jenë më të ulëta për shkak të fundjavës, Gjermania nuk ka shtim të rasteve për shkak se ka hequr kufizimet.

Ekspertët shtojnë se numri i ulët i infektimeve dhe viktimave mund të jetë për shkak të detyrimit të mbajtjes së një maske. Nga të gjitha rastet në Gjermani, 52 për qind janë femra dhe 48 për qind janë meshkuj. Vetëm 2 për qind e të prekurve ishin fëmijë nën moshën 10-vjeçare.

Në këtë listë janë përfshirë personat me simptoma të lehta dhe ata pa simptoma fare. Në Gjermani, më të riskuarit kanë qenë personat mbi moshën 80-vjeçare.

Kujtojmë që atje janë zhvilluar teste në masë, duke zbuluar shpejt infeksionet, gjë që ka ndihmuar në parandalimin e përhapjes së sëmundjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q

Dy ditët e fundit në Itali janë shtuar rastet e reja me koronavirus.

Një gjykatë turke tha të premten se ka anuluar një dekret qeveritar të vitit 1934 përmes së cilit ish-katedralja bizantike e Shën Sofisë

Drejtuesit e kompanisë britanike Telekom dhe Vodafone i kanë bërë një kërkesë Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë së Parlamentit në Mb

Presidenti francez, Emmanuel Macron i kërkoi kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu të heqë dorë nga çdo projekt për aneksimin e terr

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Rusi po jep rezultate shumë shpresëdhënëse.

Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez ka rezultuar pozitive me COVID-19 dhe është izoluar menjëherë.

Në shumë vende ka shpërthyer një valë e dytë infektimesh me koronavirus, ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është regjistruar një

Policia në Seul të Koresë së Jugut ka gjetur trupin e pajetë të kryebashkiakut të qytetit, i cili u zhduk të enjten.

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas