Macron: Kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë ishin gjysma e vendeve

07/11/2019 - 19:48

Presidenti francez, Emanuel Macron ka deklaruar se “kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë ishin pothuajse gjysma e vendeve të Këshillit Europian”. Në një intervistë për revistën prestigjioze “The Economist”, Macron u pyet në lidhje me votën “JO” të Francës dhe nëse këtë po e përdorin vende të tjera për tu fshehur.

“Nuk mendoj, e di me siguri që fshihen pas Francës. Po t’i pyesni nesër nëse duan t’ia hapin derën Shqipërisë, gjysma do të thonë JO. Donin të hapnin negociatat me Maqedoninë e Veriut, por nëse nuk i thonim PO edhe Shqipërisë do të shkaktonim një traumë të madhe në rajon. Ka komunitete që flasin shqip kudo. Nëse do të poshtëronim Shqipërinë, do të destabilizonim rajonin për një kohë të gjatë. Prandaj, bindja ime është që ne duhet të reformojmë procesin e pranimit përpara se të pranojmë anëtarë të rinj”, tha Presidenti i Francës.

Sa i përket rrezikut rus dhe kinez në Ballkanin Perëndimor kjo nuk e ka bindur Macronin, i cili thekson se “Rusia dhe Kina po ndikojnë dhe tek vendet që i kanë hapur negociatat”.

Në intervistën e tij shefi i Elizesë ka bërë kritika të ashpra edhe ndaj NATO të cilën e cilësoi se “ndodhet para “vdekjes”, ndërsa paralajmëroi në mënyrë të qartë vendet anëtare se nuk mund të mbështeten më në mbrojtjen e SHBA-së”.

Macron thekson se forcat e NATO-s po zvogëlohen për shkak se SHBA u ka kthyer shpinën aleatëve të saj. Presidenti i Francës theksoi më tej se tani është koha që Evropa të mendojë në mënyrë strategjike për veten e saj, si një forcë e pavarur gjeopolitike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia regjistroi 88 viktima të tjera nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar një rritje të vogël krahasuar një ditë më parë.

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se nuk mbështet përdorimin e fo

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje prel

Miliarderi amerikan, Bill Gates, ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës në Gjermani CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë stimuluese shumëmiliardëshe për të

Pas kërcënimeve në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat, Presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga

Mbetet në shifra konstante bilanci ditor në Itali nga pandemia e koronavirusit.

Pamje irrituese nga SHBA. Një reporter i Deutsche Welles që raporton nga Mineapolis tronditet nga një e shtënë me armë.

Një aeroplan ka fluturuar mbi Detroit duke tërhequr disa pankarta të mëdha, ku shkruheshin fjalët e fundit të George Floyd para se të vdi