Masa të rrepta sigurie në prag të inaugurimit të Biden

14/01/2021 - 11:57

Në përgatitje për inaugurimin e presidentit të ri amerikan më 20 janar, zyrtarë të rendit dhe të administratës lokale të Uashingtonit po vënë në zbatim masa të papara sigurie për të shmangur incidente të ngjashme me protestat e dhunshme të një jave më parë në Kapitolin amerikan.

Agjencitë e zbatimit të ligjit që kanë detyrën për të garantuar sigurinë gjatë ceremonisë së inaugurimit të Presidentit të Zgjedhur Joe Biden më 20 janar janë të vendosura të mos lejojnë përsëritje të kaosit dhe dhunës që u regjistruan një javë më parë në Kapitol.

Ndërkaq, Presidenti Donald Trump ka bërë thirrje për shmangien e akteve të dhunës. Përmes një deklarate të nxjerrë nga Shtëpia e Bardhë, presidenti thotë se “i nxitur nga njoftimet për demonstrata të reja, bëj thirrje: JO dhunës, JO thyerjes së ligjit, JO vandalizëm i asnjë forme. Amerika nuk mishëron akte të tilla. U bëj thirrje të gjithë amerikanëve të ndihmojnë që të qetësojmë gjakrat dhe të ulim tensionet. Faleminderit”.

Dhjetëra mijëra forca të Gardës Kombëtare nga disa shtete do të vijnë në Uashington nga fillimi i javës së ardhshme. Kryebashkiakja e qytetit, Muriel Bowser, tha se ceremonia e inaugurimit shoqërohet me një numër sfidash, që nga pandemia e COVID-19 deri tek kërcënimet ekstremiste.

“Ata që vijnë për të demonstruar në mënyrë paqësore dallojnë nga protestuesit që sulmuan me dhunë Kapitolin. Besoj se do të vërtetohet që protestuesit në Kapitol ishin individë të organizuar dhe të stërvitur,” tha Bowser.

Të martën, FBI-ja tha se kishte marrë 100,000 video dhe fotografi si dhe informata dhe ka hapur 160 çështje penale në kuadër të hetimeve.

“Jemi shumë të përqëndruar në akuzat për sulm ndaj shtetit. Po shohim mundësinë për ta trajtuar këtë incident si operacionet madhore kundër terrorizmit që kemi kryer jashtë vendit,” tha Steven D’Antuono, Drejtor i Zyrës Rajonale të FBI-së për Uashingtonin.

Goditja e terrorizmit të brendshëm shoqërohet me sfida unike krahasuar me terrorizmin ndërkombëtar.

“Ke të bësh me shtetas amerikanë që kanë një numër mbrojtjesh të ofruara me Kushtetutë. Ata e njohin sistemin dhe ligjin dhe e dinë se sa mund të bëjnë pa kaluar në aktivitet kriminal,” thotë analisti Said Javed.

Në përgjigje të pyetjes së Zërit të Amerikës, presidenti i zgjedhur tha se nuk ka frikë të bëjë betimin para Kapitolit, siç është tradita e inaugurimit.

“Por mendoj se është shumë e rëndësishme që të përqëndrohemi seriozisht tek ata individë, të cilët u angazhuan në akte sulmi ndaj shtetit, që kërcënuan jetët e të tjerëve, përdhosën pronën publike, shkaktuan dëme të mëdha. Ata duhen mbajtur përgjegjës,” tha Biden.

Për disa javë me radhë autoritetet kanë vëzhguar aktivitetin në platforma dixhitale të ektremistëve të djathtë, të cilët bënin thirrje për sulm në Kapitol më 6 janar. Tani ata e kanë zhvendosur vëmendjen tek individët që kanë plane të organizojnë protesta të dhunshme me rastin e inaugurimit të presidentit të ri./VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjermania po ndalon shumicën e udhëtarëve nga vendet e goditura me variantet e reja të koronavirusit, tha të enjten ministri i Brendshëm,

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka dhënë alarmin për mungesën e vaksinave deri në muajin Prill.

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.