Matteo Renzi formon parti të re

18/09/2019 - 16:13

Ish-kryeministri italian, Matteo Renzi shpalli formimin e një partie të re pas largimit nga demokratët. I ftuar në një debat politik në televizionin "Rai", Renzi shpjegoi motivet e largimit.

“Prej 7 vitesh kam kërkuar dëshpërimisht që t’u dedikoj atyre eksperiencën time politike. Megjithatë jam përballur vetëm me sherre, polemika e ndarje, që u bënë të përditshme. Partia e viteve 1900 nuk funksionon më. Është nevoja e diçkaje të re, argëtuese dhe të gjallë”.

Renzi njoftoi se ka marrë nga ish-partia e tij demokrate, 25 deputetë në dhomën e ulët dhe 15 në senat. Në media është përfolur se drejt partisë së tij mund të ketë rrjedhje edhe nga Forca Italia.

Kreu i socialdemokratëve europianë Frans Timmermans akuzoi Renzin për shkatërrim të unitetit të partisë për qëllime personale që i japin forcë vetëm të djathtës.

Sondazhet tregojnë se partia e sapoformuar ka mbështetje prej 3.8%, ndërsa demokratët kanë rënie me 1% në elektoratin e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P

Një betejë e fortë po luftohet në laboratorët hulumtues të të gjitha vendeve më të përparuara: nga Kina në Shtetet e Bashkuara, Izraeli,

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert për turistët e huaj.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit.

Në stereotipet e armikut të qeverisë amerikane nën Donald Trump bën pjesë si Venezuela, ashtu edhe Irani.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka kërkuar falje pasi shkeli orarin e lëvizjes për shkak të pandemisë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik

Policia në Hong Kong ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve, që kundërshtonin planet e Kinës për të miratuar një ligj të ri të sigu