Mauritius, vendi i vetëm në Afrikë ku të gjithë të sëmurët me COVID-19 janë shëruar

04/08/2020 - 07:34

Në vendin ishullor Mauritius që ndodhet në Oqeanin Indian janë shëruar të gjithë të sëmurët me koronavirusin e ri (COVID-19).

Sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë, edhe i sëmuri i fundit me COVID-19 është shëruar dhe se në vend nuk ka mbetur më rast aktiv.

Nga virusi në vend janë regjistruar gjithsej 334 raste dhe 10 vdekje.

Aktualisht Mauritius është vendi i vetëm në kontinentin e Afrikës ku të gjithë të prekurit me COVID-19 janë shëruar. Vendi, hapjen e kufijve të cilin e kishte njoftuar për më 15 korrik e ndryshoi për në datën 31 gusht.

Numri i rasteve në vend u zerua në muajin maj dhe për 17 ditë me radhë nuk u regjistruan raste të reja për të prekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me fuqi prej 5,2 ballë sipas shkallës Rihter ka goditur Iranin.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se braktisja e përpjekjeve për të kontrol

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minu

Milano, Torino, Napoli dhe Trieste janë përfshirë nga

Vijon të përshkallëzohen tensionet mes Turqisë dhe Europës.

Kryetarja e Bashkisë së Romës, Virginia Raggi, deklaroi në një intervistë në mediat italiane se grupet e krimit të organizuar në kryeqyte

Belgjika është një nga shtetet europiane që po vuan më së shumti pandeminë e COVID-19 teksa sistemi shëndetësor është në prag të kolapsit

Australia njoftoi të hënën se qyteti i saj i dytë më i madh, Melburni, do të dalë nga izolimi për shkak të koronavirusit, pas gati katër

Turqia anuloi pasditen e së hënës ,vetëm për datën 28 tetor ,festën kombëtare të Greqisë, Navtex-in e saj për stërvitje ushtarake të shpa

Autoritetet italiane të shëndetësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë kryer 124686 testime për koronavirus nga të cilët 170