Mbërrin në Kinë ekipi i shkencëtarëve të OBSH-së që do të hetojnë origjinën e virusit

14/01/2021 - 08:13

Një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka mbërritur në Wuhan të Kinës për të filluar kërkimet mbi origjinën e virusit SARS COV-2. Ky hetim vjen pas muajsh negociata mes OBSH-së dhe Pekinit zyrtar.

Një grup prej 10 shkencëtarësh është vendosur për të kryer kërkimin. Ata do të intervistojnë njerëz nga insitutet kërkimore, spitalet dhe tregu i prodhimeve të detit, vende që lidhen me shpërthimin fillestar të virusit.

Ardhja e ekipit të enjten në mëngjes përkon me një ringjallje të rasteve të reja të koronavirusit në Kinën veriore, ndërsa jeta në Wuhan është relativisht përsëri në normalitet. Përpara se të fillojnë punën, anëtarët e ekipit të OBSH-së do të qëndrojnë në karantinë për 2 javë.

Kujtojmë që Covid-19 u zbulua për herë të parë në Wuhan të Kinës në fundin e vitit 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian  Giuseppe Conte do të shkojë nesër në Pallatin Presidencial, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave për të dhënë d

Mbi 3 mijë raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Gjermani.

Pas marrjes së detyrës, Presidenti i SHBA Joe Biden ka shfuqizuar urdhrin e Donald Trump për ndalimin e amerikanëve transgjinorë në ushtr

Numri i viktimave gjatë 24 orëve të fundit në Britaninë e Madhe është ulur, krahasuar me një ditë më parë.

Zyrtarët afganë thanë se një automjet që transportonte punonjës afganë të ambasadës italiane në Kabul, është sulmuar me bombë.

Komisioni Evropian propozoi një paketë të re masash për kufizimin e udhëtimeve, me qëllim frenimin e përhapjes së llojit të ri të koronav

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador u bë lideri i fundit botëror i prekur nga koronavirusi, por siç tha ai, simptomat ishin

Takimi Greqi-Turqi i mbajtur ditën e sotme në Stamboll në lidhje me çështjen e detit ka përfunduar pas mbi 3 orësh bisedime.

Një diplomat i lartë është arratisur nga Koreja e Veriut dhe tashmë mësohet se është vendosur në Korenë e Jugut bashkë me familjen e tij.