Mbi 3 milionë të infektuar me koronavirus në SHBA

07/07/2020 - 07:50

Mbi 3 milionë persona janë infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, saktësisht 3 040 833 njerëz. Ndërsa, numri i viktimave nga Covid-19 në Amerikë për shkak të virusit ka mbërritur në 132 979 persona.

Në mbarë globin, numri total i personave të infektuar me koronavirus ka shkuar në 11 744 397 individë. Numri i të vdekurve për shkak të Covid-19 në botë ka shkuar në 540 764 njerëz.

Shteti me më shumë të infektuar për shkak të Covid-19 në botë është SHBA-të, pasuar nga Brazili, India, Rusia, Peruja, Spanja, Kili, Mbretëria e Bashkuar etj.

Autoritetet ndërkombëtare shprehen se virusi tashmë ka gjetur fatkeqësisht, përhapje të gjerë edhe në vende të Amerikës Latine.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërsa parashikimi i tij për rreziqet nga viruset më shumë se 5 vite më parë u duk gati profetik, Bill Gates përmes një publikimi në web

Spanja ka regjistruar të mërkurën 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve

Reperi nga Chicago, FBG Duck, është qëlluar për vdekje në një sulm të papritur në mes të ditës afër Magnificent Mile.

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit, krahasuar me një ditë më parë.

Më shumë se gjysma e pacientëve nga Italia që ishin shtruar në spital për shkak të COVID-19 më vonë pësuan çrregullime mendore, sipas rez

Shumicë e linjave ajrore po konsiderojnë pakësimin e fuqisë punëtore gjatë 12 muajve të ardhshëm për shkak të paqartësive në lidhje me CO

Kanadaja ka rritur gatishmërinë prej stuhisë “Isaias” që prej fundjavës së kaluar ka lënë disa viktima në Ishujt Karaibe dhe në brigjet l

Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duk

Ministri i shëndetësisë libaneze, Hamad Hasan ka këshilluar qytetarët që kush mundet të largohet nga Bejruti.