Mbretëri e Bashkuar, kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

27/10/2020 - 08:09

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19).

Tampon testet do të bëhen nga sistemi i kujdesit shëndetësor LumiraDx me bazë në Mbretërinë e Bashkuar dhe një test për klientët do të kushtojë 120 paundë (156 dollarë).

Boots po ashtu do të ofrojë një shërbim testimi 48-orësh në dhjetë lokale në të gjitha qytetet kryesore të Mbretërisë së Bashkuar, përfshirë në Londër, Birmingham, Manchester, Edinburg dhe Gasgow. Kompania farmaceutike synon të rrisë kapacitetin në 50 lokale në të gjithë Britaninë.

Testet do të jenë për ata që nuk kanë simptoma të koronavirusit dhe që duan të testohen, ndërsa personave që kanë simptoma do t’u kërkohet të përmbahen nga shkuarja në lokale dhe të ndjekin udhëzimet e qeverisë nga shkaku i frikës nga përhapja e virusit.

Drejtori menaxhues i kompanisë Boots, Seb James, në një intervistë për Sky News tha se qëllimi i skemës së re është “lehtësimi i presionit” ndaj Shërbimit Kombëtar të Shëndetit.

James tha se rezultatet e testit aktualisht nuk pranohen nga linjat ajrore që kërkojnë një rezultat negativ të virusit për pasagjerët para se të futurojnë, sepse rezultatet e shpejta përpunohen në lokal dhe jo në një laborator të regjistruar. Megjithatë, ai shprehu shpresë se rezultatet së shpejti do të pranohen edhe nga linjat ajrore.

Testet 48-orëshe janë 99 për qind të sakta, njoftoi James, duke shtuar se testet 12-minutëshe janë 97 për qind të sakta.

“Është një mrekulli e teknologjisë dhe mendoj se është vetëm fillimi i asaj si teknologjia do të na ndihmojë në zgjidhjen e kësaj krize”, u shpreh James.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas votimit të qeverisë së re, ish-kryeministri i Izraelit, u ul sërish në karrigen e kryeministrit, por një person, i tregoi që ai nuk m

Tre institucionet e BE-së, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian, të përfaqësuar nga presidentët e tyre morën pjesë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje vendeve anëtare që t’i përgjigjen rritjes së ndikimit të Kinës.

Ambasada e Kinës në Londër e dënoi një deklaratë të grupit të vendeve më të industrializuara (G7), duke e cilësuar si “ndërhyrje bruto” n

Presidenti i SHBA, Joe Biden të dielën pas Samitit të G7 takoi Mbretëreshën e Britanisë së Madhe, Elizabetën ll.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, po

Ditën e sotme pritet të mbahet Samiti i NATO-s, ku liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në Bru

Me 60 vota pro dhe 59 kundër, parlamenti izraelit ka miratuar qeverinë e re mbrëmjen e së dielës, sipas orës lokale, duke i dhënë fund qe

Ngjarje tronditëse në Itali. Një 35-vjeçar ka vrarë dy fëmijë dhe një të moshuar.

Jean-Luc Mélenchon, politikan francez, kandidat në zgjedhjet presidenciale, ka përjetuar një moment të sikletshëm, kur gjatë protestave t